Kto zostanie Super Sołtysem 2019?

2019-02-13 16:20:04 (ost. akt: 2019-02-15 09:33:01)
Regina Kuśmierowska (w środku ze statuetką) została w 2018 roku Złotym Sołtysem powiatu kętrzyńskiego. Srebro przypadło w udziale Iwonie Kaszewskiej (po prawej), a brąz Gertrudzie Warno (po lewej)

Regina Kuśmierowska (w środku ze statuetką) została w 2018 roku Złotym Sołtysem powiatu kętrzyńskiego. Srebro przypadło w udziale Iwonie Kaszewskiej (po prawej), a brąz Gertrudzie Warno (po lewej)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Można powiedzieć, że urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie, ponieważ pojawił się u nas już w czasach pierwszych Piastów. Sołtysi w ciągu wieków mieli większe i mniejsze uprawnienia. Sprawowali nawet władzę sądowniczą.
Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. O współpracy z mieszkańcami dużo dobrego mówi Renata Mendala z sołectwa Siniec. — Sołtys sam niewiele może. Na szczęście ja mam wokół siebie przyjaciół — mówi pani Renata. Potwierdzeniem tego mogą być też słowa sołtysa Kosakowa, Zenona Rutkowskiego. który powiedział, że: — Ja nic sam bym nie zrobił. To ludzie są tak zorganizowani.

Urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów. W ciągu wieków mieli większe i mniejsze uprawnienia. Na Warmii sprawowali nie tylko władze administracyjną ale też bywało, że sądowniczą. Mieli również przywileje propinacyjne. Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi.

Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa".

Tytuł "SuperSołtysa 2019" powiatu kętrzyńskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na "SuperSołtysa 2019" odbywa się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Zostanie w nim wyłoniony także regionalny "SuperSołtys 2019" oraz tak jak w powiecie Sołtys Srebrny i Brązowy. Plebiscyt trwa do 11 marca 2019 roku.

W 2018 roku najlepszym sołtysem w powiecie została Regina Kuśmierowska z Parysa (gmina Korsze) wyprzedzając kolejno Iwonę Kaszewską z sołectwa Ogródki (gm. Barciany) i Gertrudę Warno z Silca (gm. Srokowo). Tytuł SuperSołtysa 2018 województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał Czesław Janczewski, sołtys sołectwa Mikosze w gminie Orzysz. Srebro przypadło w udziale Marianowi Ruckiego z sołectwa Gajewo w gminie Giżycko, a brąz Lechowi Hermanowiczowi z sołectwa Stega w gminie Górowo Iławeckie.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5