Kętrzyn mazurskim centrum biznesu?

2019-01-21 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-21 12:34:11)
Burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka powołał Radę Biznesu

Burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka powołał Radę Biznesu

Autor zdjęcia: archiwum UM Kętrzyn

Władze Kętrzyna rozpoczęły intensywne działania zmierzające do stworzenia nowej oferty inwestycyjnej miasta. Ma to zachęcić nowych inwestorów do przenoszenia swoich firm, a już działającym tam przedsiębiorcom zapewnić szereg ulg.
Kampania „Invest in Kętrzyn” została zainaugurowana wczoraj konferencją z udziałem instytucji otoczenia biznesu z Warmii i Mazur oraz Mazowsza.
— Chcemy nowego otwarcia w relacji samorząd-biznes. Wiemy, że pieniądze unijne wcześniej czy później się skończą w tej formie, którą znamy i rozwój małych miast, szczególnie tych wykluczonych społecznie i gospodarczo jak Kętrzyn, uzależniony będzie od ścisłej symbiozy samorządów i biznesu — mówi Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna.

Pierwszy krok do tej symbiozy już jest. Burmistrz Kętrzyna powołał 13-osobową Radę Biznesu. W jej skład wchodzą przedsiębiorcy z różnych gałęzi gospodarki – od handlu, przez turystykę, hotelarstwo, produkcję aż po usługi. Głównymi działaniami rady będzie wzmacnianie lokalnej gospodarki, współpraca przy tworzeniu dokumentów strategicznych wyznaczających kierunki rozwoju miasta, a także informowania samorządu o problemach z jakimi spotykają się lokalni przedsiębiorcy.
— Właśnie z rozmów z przedsiębiorcami powstał zarys strategii, którą teraz wspólnie opracowujemy — mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. — 10 grudnia na mój wniosek Rada Miasta obniżyła podatki lokalne, a konkretnie podatek od nieruchomości o 5% oraz podatek od środków transportu o 25%. To ważny sygnał w stronę biznesu – jesteście nam potrzebni. Ale to dopiero początek — dodaje.

— Ważnym elementem są inwestycje powiatu w infrastrukturę, które nie tylko poprawiają codzienny komfort życia, ale w istotny sposób przyczyniają się do tworzenia lepszych warunków dla lokalnego biznesu — powiedział Michał Kochanowski, starosta kętrzyński. — Będziemy też aktywnie działać na rzecz szkolnictwa zawodowego, bo pracodawcy potrzebują wykwalifikowanej kadry — dodaje.

Kętrzyn planuje też kompleksowe przygotowanie oferty inwestycyjnej dla firm spoza Mazur. Zachętą ma być bliskość granicy z Rosją, wykwalifikowana kadra i duże możliwości inwestowania. Kolejny krok będzie miał miejsce 23 lutego w Warszawie, gdzie mazowieckim partnerom Warszawskiej Izby Gospodarczej zaprezentują się firmy z Kętrzyna.
— Wiadomo gdzie leży nasze miasto. Ani nie jesteśmy usytuowani w regionie wysoko rozwiniętym, ani nie jesteśmy usytuowani przy głównej arterii komunikacyjnej województwa, ani nie leżymy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wszystko mogłoby wskazywać na to, że mamy pecha. Ale skoro nie możemy być turystyczną perełką, to możemy być centrum mazurskiego biznesu, nieinwazyjnego przemysłu i rozwoju — mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.
Ma temu pomóc ścisła współpraca z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
— Nie ma pewniejszego partnera niż WMSSE — mówi jej prezes Grzegorz Smoliński. — Dziś duże inwestycje powstają dzięki naszej działalności w Mrągowie, Biskupcu czy Barczewie, ale także Kętrzyn ma tu swoje firmy – Philips i MST.

Zapytaliśmy kętrzyńskich przedsiębiorców, co sądzą o tej inicjatywie. — Takie konferencje są potrzebne, ponieważ pokazują szereg możliwości dla przedsiębiorców oraz co może dla nas zrobić samorząd. Moja firma może skorzystać z przedstawionej tutaj możliwości kredytowej na zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego — mówi Maciej Jarmołowicz, właściciel salonu fizjoterapii. — Takie spotkania są bardzo fajne. To szansa na poznanie nowych rzeczy, zdobycie nowych informacji nie tylko dla przyszłych inwestorów, ale też firm już działających na naszym rynku — twierdzi Przemysław Kędzierski, właściciel firmy odzieżowej. — Potrzebne jest takie miejsce, gdzie biznes może spotkać się z samorządem. Nie ukrywajmy, biznes bez samorządu nie będzie istniał, a i samorząd bez biznesu będzie biedniejszy. Ważnym jest mieć taką płaszczyznę, gdzie możemy wymienić się wizytówkami, porozmawiać o naszych problemach, zapoznać się z ofertą instytucji, które oferują wsparcie dla firm. Usłyszałam o pewnych możliwościach, z których może skorzystać moja firma i będziemy w tym kierunku działać — mówi Małgorzata Pucer, właścicielka pasieki produkującej miody.

Obecnie przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w Urzędzie Miasta, gdzie działa Punkt Obsługi Inwestora. Jest on jednocześnie lokalnym punktem konsultacyjnym dla miejscowych firm m.in. w zakresie pozyskiwania środków unijnych. 12 lutego w godz. 9.30-13.00 w Kętrzynie czynny będzie mobilny punkt Urzędu Marszałkowskiego. Urzędnicy podpowiedzą o jakie środki europejskie będą mogli starać się przedsiębiorcy w tym roku.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5