Fotografia i muzyka w "Czerwonym Tulipanie"

2018-12-17 22:20:02 (ost. akt: 2018-12-17 22:35:28)

Autor zdjęcia: Światłoczuli

Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie zaprasza 20 grudnia na kolejny "Artystyczny Czwartek". O godz. 17.00 odbędzie się wernisaż prac fotograficznych. „Poruszenie” to wystawa fotografii koła fotograficznego „Światłoczuli” działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie. „Poruszenie” będzie pierwszą wystawą nowych członków koła. Po wernisażu z recitalem wystąpi Magda Lena Łowkiel.
Dlaczego poruszenie? Poruszenie w fotografii ogólnie jest czymś niepożądanym, jest efektem złych ustawień ekspozycji lub trudnych warunków, w których fotograf miał przyjemność pracować. Aby w przyszłości uniknąć tego typu błędów postanowiliśmy „oswoić” się z tym efektem i nadać mu artystyczny kształt, Poruszenie (nieostrość obrazu) uzyskujemy wówczas, gdy ustawimy za długi czas naświetlania. Pewne obiekty naświetlone na długim czasie zamieniają się w finezyjne kształty. Dodając do tego kolor ocieramy się, można by rzec o impresjonizm.

Właśnie taka jest ta wystawa. Abstrakcyjna, nieprzewidywalna, kolorowa i zaskakująca.

Magda Lena Łowkiel - wokalistka o delikatnym, lirycznym ale jednocześnie energetycznym głosie. Pisze wiersze i teksty poszukując swoich przestrzeni muzycznych, nie zamykając się w żadne ramy. Ze współpracy z kompozytorką Jagą Olesińską z Krakowa, wiolonczelistką legendarnego zespołu Anawa Marka Grechuty, przez wiele lat związaną z Olsztynem oraz autorką tekstów Anną Snochowską z Barczewa, a także Piotrem Banaszkiem aranżerem i multiinstrumentalistą z Olsztyna, powstają autorskie piosenki literackie, pełne oddechu i przemyśleń, wirujące w marzeniach. Jest to repertuar inspirowany klimatami m.in. twórczości Marka Grechuty, Tori Amos, Agi Zaryan, Agnes Obel, Grzegorza Turnaua.

Wokalistce będą towarzyszyć doświadczeni muzycy: Robert Tokarski - Instrumentalista, wszechstronny muzyk, basista, klarnecista i saksofonista oraz Rafał Górczyński - pianista, akordeonista, doświadczony muzyk sesyjny. Razem tworzą jedną muzyczną wrażliwość na scenie. W koncercie zabrzmią oprócz utworów autorskich również popularne utwory świąteczne w stylistce jazzowej i około poetyckiej.

W 2008 r. Magda Lena Łowkiel została wyróżniona przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie otrzymując tytuł Talent Roku 2008. Bierze udział w koncertach poświęconych twórczości Marka Grechuty. W Festiwalu któremu patronuje właśnie Marek Grechuta pt. „Impresje artystyczne Śpiewające Obrazy” w Mrągowie otrzymała II m-ce. Magda Lena Łowkiel pochodzi z Barczewa, gdzie mieszka, pracuje i tworzy.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5