Marszem i tańcem wyrazili sprzeciw

2018-12-05 19:00:00(ost. akt: 2018-12-05 19:57:59)
Pochód przeszedł ulicami Kętrzyna już po raz piąty

Pochód przeszedł ulicami Kętrzyna już po raz piąty

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

29 listopada ulicami miasta już po raz piąty przeszedł marsz przeciwko przemocy. Wzięło w nim udział kilkaset osób, w tym uczniowie szkół i przedstawiciele władz. Uczestnicy nieśli transparenty z hasłami przeciw przemocy.
Przemoc może dotknąć każdą kobietę – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie. Oprawcami najczęściej są mężowie lub partnerzy, którzy swoją agresję wyładowują bez konkretnego powodu. Skrzywdzone i pobite ofiary często zmagają się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również z zaburzeniami psychicznymi, stresem oraz depresją. Bywa, że bite kobiety latami ukrywają swoją tragedię i dopiero strach przed utratą zdrowia i życia powoduje, że zwracają się o pomoc do policji i innych instytucji. Bywa też tak, że tragedia rozgrywa się na oczach sąsiadów i bliskich, nikt jednak nie reaguje. Biała wstążka to symbol Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet przypadającego 25 listopada. Ten dzień rozpoczyna też 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć. Kampania Biała Wstążka skierowana jest do mężczyzn, a jej ideą jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet i promowanie wzorca mężczyzny, który nie krzywdzi, a chroni.

Założenie białej wstążki to bardzo ważny gest, a jednocześnie deklaracja wyrzeczenia się stosowania przemocy i zobowiązanie do reagowania, gdy jest się jej świadkiem. Kętrzyn od pięciu lat aktywnie włącza się w propagowanie jedynie słusznej postawy wobec przemocy, czyli aktywnego sprzeciwu. W tym roku mieszkańcy naszego miasta również nie zawiedli i licznie odpowiedzieli na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który jest głównym organizatorem marszu przeciwko przemocy pod hasłem "Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij". Ulicami przeszli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń oraz uczniowie i przedszkolaki. W manifestacji udział wzięli kętrzyńscy policjanci na czele z Komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie mł. insp. Dariuszem Ślęzakiem. - My bardzo często spotykamy się z agresją i oczywiście podejmujemy stosowne działania i oprawcy są izolowani. Chciałbym prosić tylko o jedno. Widząc agresję reagujmy, nie bądźmy bierni. Myślę, że do wielu tragedii by nie doszło, gdyby niektóre osoby zareagowały w sposób właściwy.


Pod koniec marszu na Placu Piłsudskiego uczestnicy mogli podziwiać występ taneczny wyrażający sprzeciw wobec przemocy pod hasłem "One Bilion Rising", przygotowany przez młodzież z Powiatowego Centrum Edukacyjnego. Marsz zakończył się spotkaniem w Kinie "Gwiazda" gdzie zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego „Mój bezpieczny świat” oraz konkursu na spot „Mój bezpieczny świat”. Dodatkowo uczestnikom marszu zaprezentowane zostały treści o charakterze profilaktycznym oraz dokonano uroczystego wręczenia symbolicznej „Białej Wstążki” osobom aktywnie działającym w obszarze przeciwdziałania przemocy.

Wojciech Caruk
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5