Marsz przeciw przemocy już po raz piąty

2018-11-26 09:47:37(ost. akt: 2018-11-26 11:10:07)
Marsz przejdzie ulicami Kętrzyna już po raz piąty

Marsz przejdzie ulicami Kętrzyna już po raz piąty

Autor zdjęcia: Dorota Gawerska

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie akcja stworzona przez mężczyzn, której celem jest zatrzymanie przemocy wobec kobiet. W jej ramach 29 listopada już po raz piąty ulicami Kętrzyna przejdzie marsz pod hasłem "Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij".
Akcja „Biała wstążka” jest odpowiedzią na tragedię, która miała miejsce 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu. Mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił. Napastnik swoją zbrodnię motywował tym, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet. W tej chwili „Biała Wstążka jest prowadzona w prawie 60 krajach. W tym roku na Warmii i Mazurach już po raz ósmy Samorząd Województwa, a także szereg samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych przystępuje do podejmowania działań w ramach Ogólnoświatowej Kampanii mężczyzn, którzy sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet.

W Kętrzynie 29 listopada już po raz piąty odbędzie się marsz przeciw przemocy pod hasłem „Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij…” w ramach Kampanii „Biała Wstążka”. Zbiórka uczestników marszu nastąpi o godz. 11.45 przy Kompleksie Rekreacyjno-Sportowym "Kętrzynianka", przemarsz nastąpi ulicami: Szpitalną, M.C. Skłodowskiej, Wojska Polskiego, Gen. W. Sikorskiego, Plac Piłsudskiego, gdzie odbędzie się taniec wyrażający sprzeciw wobec przemocy One Billion Rising, a następnie przejście do Kina "Gwiazda".


Program Kino "Gwiazda"
- uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Mój bezpieczny świat" i konkursu na spot "Mój bezpieczny świat"
- prezentacja konkursowych spotów profilaktycznych
- uroczyste wręczenie symbolicznej "Białej Wstążki" osobom aktywnie działającym w obszarze przeciwdziałania przemocy.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5