Uczniowie z Kruszewca uczcili 100 – lecie niepodległości Polski

2018-11-13 17:47:49(ost. akt: 2018-11-13 17:04:28)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Z tej okazji w dniu 9 listopada w Szkole Podstawowej w Kruszewcu odbył się apel poświęcony100 rocznicy tego wydarzenia.
W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie klas 0-VIII, oddziałów przedszkolnych i gimnazjalnych, rada pedagogiczna, pracownicy administracyjni, a także przedstawiciele rady rodziców. Apel został przygotowany przez klasy VII i VIII pod kierunkiem p. Anny Pawluczuk, p. Ewy Dziemieli, p. Alicji Krawczyk. Przedstawiony montaż słowno-muzyczny z elementami dramy wzbudził wśród oglądających niesamowite wrażenie.

Wydarzenie rozpoczęło od pojawienia się trzech zaborców, którzy postanowili raz na zawsze rozprawić się z Polską, dokonując jej ostatecznego rozbioru. Uczniowie upamiętniając to wydarzenie rozcięli mapę Polski na trzy części dokonując w ten sposób symbolicznego trzeciego i ostatniego rozbioru państwa polskiego. Wtedy na scenie pojawiła się w czarnym płaszczu uczennica, uosabiająca Polskę, którą pozbawiono wolności na 123 lata. Wówczas rozpoczęła się walka Polaków o jej uwolnienie. Wszyscy z zaciekawieniem śledzili drogę narodu polskiego do wolności. Przedstawiona scenka strajku dzieci z Wrześni ukazała, jak trudno żyło się pod zaborami i ile kosztowała walka o język i kulturę polską. Ilu poniosło śmierć za walkę o niepodległość, a ilu musiało wyemigrować za granicę. Zaprezentowany taniec narodowy – polonez - w wykonaniu klasy VII i VIII - przedstawił tęsknotę Polaków za upragnioną suwerenną Polską, natomiast czarny strój symbolizował żałobę po utracie niepodległości.

Wykonane utwory przez uczennice klasy VIII – Joannę Gradowicz, Kingę Nałysnyk i Paulinę Podbielską „ Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Rota” wywołały ogromne poruszenie i łzy wzruszenia. Natomiast utwory „ Przybyli Ułani”, „ Pierwsza Brygada” ukazywały męstwo, poświęcenie i odwagę polskich żołnierzy, którzy idąc na bój wierzyli w zwycięstwo i odrodzenie ojczyzny.

Podsumowaniem uroczystości było wykonanie pieśni pt. „Co to jest niepodległość”, którą zaprezentował uczeń klasy „0” - Jakub Rosiński.

Przygotowany apel był doskonałą żywą lekcją historii ukazującą trudną drogę Polaków do wolności. Dzisiaj winniśmy pamiętać o tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o niepodległość. To właśnie dzięki nim dziś możemy żyć, uczyć się i rozwijać swoje umiejętności w wolnej Polsce.


Anna Pawluczuk



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B