Obchody Konstytucji 3 maja w Nakomiadach

2018-05-01 08:39:21 (ost. akt: 2018-05-01 08:50:37)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

Sejm zwołany jesienią 1788 r. zdecydować miał o niewielkich reformach skarbowo-wojskowych. Nazwany został jednak Czteroletnim ze względu na czas trwania obrad (1788-1792) lub Wielkim z uwagi na doniosłość podjętych uchwał. Od początku jego trwania uformowały się dwa stronnictwa: patriotyczne oraz konserwatywne. Pierwsze z nich dążyło do przebudowy kraju, drugie było przeciwne wszelkim zmianom. Ostatecznie w trakcie obrad zwyciężyło stronnictwo postępowe.
Doniosłym osiągnięciem Sejmu Wielkiego było ogłoszenie Konstytucji 3 maja 1791 r., która znosiła liberum veto i wolną elekcję, ustanawiając tron dziedziczny w Polsce. Górne warstwy mieszczaństwa zostały zbliżone prawnie do szlachty poprzez możliwość nabywania dóbr ziemskich. Państwo ogłosiło wzięcie chłopów pod swoją opiekę. W zakresie organizacji władzy Ustawa Majowa przyniosła dobrze zorganizowaną monarchię stanową. Głównym organem władzy ustawodawczej miał być sejm, decydujący większością głosów. Podstawowym organem władzy wykonawczej została Straż Praw, w skład której weszli król, prymas oraz pięciu ministrów. Wprowadzono parlamentarną oraz karną odpowiedzialność członków rządu przed sejmem.
Na kształtowanie się ideologii politycznej obozu reform największy wpływ miała działalność praktyczna i pisarska Józefa Wybickiego, Andrzeja Zamoyskiego, Stanisława Staszica, Jana Potockiego i Hugo Kołłątaja.
Przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą.
To doniosłe wydarzenie sprzed 227 lat uczcili uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach. Członkowie samorządu uczniowskiego przygotowali wystawę. Odbyły się także pogadanki i projekcje filmów.

Andrzej Sydor

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5