74 fałszywe alarmy

2018-03-10 14:00:00 (ost. akt: 2018-03-10 14:22:47)
Samorządowcy przekazali strażakom sprzęt o łącznej wartości 47 500 zł.

Samorządowcy przekazali strażakom sprzęt o łącznej wartości 47 500 zł.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

784 interwencje w 2017 roku. To bilans działań strażaków na terenie powiatu. 5 marca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie odbyła się roczna odprawa funkcjonariuszy. Strażacy wzbogacili się o nowy sprzęt.
Komendant Powiatowy st. bryg. Zbigniew Borys w swojej prezentacji przekazał informację z działalności kętrzyńskiej komendy oraz przedstawił stan ochrony przeciwpożarowej za rok 2017. — Miniony rok był wyjątkowy dla kętrzyńskich strażaków. Po raz pierwszy od kilku lat odnotowaliśmy spadek interwencji. Niestety nie zabrakło zdarzeń tragicznych. Najpoważniejszym był pożar budynku mieszkalnego w Nowej Wsi Kętrzyńskiej, w którym zginęły trzy osoby — mówi komendant.

W ubiegłym roku liczba strażackich interwencji wyniosła 784, podczas gdy w 2016 było ich ponad 900. Na tą liczbę składają się 222 pożary, 488 zagrożeń miejscowych oraz 74 alarmy fałszywe. — Pod pojęciem miejscowych zagrożeń rozumiemy wszystkie akcje nie związane z pożarami. Są to m.in. zarówno wypadki drogowe jak też ściąganie kotów z drzew — dodaje bryg. Szymon Sapieha, zastępca komendanta i jednocześnie rzecznik prasowy kętrzyńskiej komendy. Statystyki obejmują wyjazdy zarówno funkcjonariuszy zawodowych, jak też ochotników z jednostek OSP. W tej ostatniej grupie na czele znajdują się druhowie z Korsz. — W 2017 roku wyjeżdżaliśmy 122 razy. 39 zdarzeń stanowiły pożary, 80 miejscowe zagrożenia oraz 3 alarmy fałszywe. Jest to mniej w porównaniu z 2016 rokiem o 19,3% — informują korszeńscy ochotnicy.

Wysoko działalność kętrzyńskich strażaków ocenili obecni na spotkanie, którzy dziękując za trud i poświęcenie dostrzegli również poprawę warunków pełnienia służby w komendzie oraz w wyposażeniu jednostki. Gratulowali również strażakom ogromnego poparcia społecznego.

Odprawa była też okazją do podziękowania władz samorządowym za wsparcie, jakiego udzielono strażakom. Dzięki pomocy finansowej udało się doposażyć funkcjonariuszy w sprzęt ratowniczo - gaśniczy o łącznej wartości 47 500 zł. Starostwo Powiatowe zakupiło kompletny zestaw do ratownictwa medycznego. W jego skład wchodzą torba z wyposażeniem, deska - nosze oraz dwa komplety specjalistycznych ubrań skafandrów do ratownictwa wodnego i lodowego. Wartość to 15 tys. zł.
Gmina Reszel sfinansowała przenośny zestaw oświetleniowy na statywie wraz z reflektorem o wartości 6 tys. zł. Gmina Korsze ofiarowała specjalistyczny trójnóg ratowniczy do ratownictwa wysokościowego na łączną kwotę 6 tys. zł. Władze Barcian zasponsorowały specjalistyczną poduszkę pneumatyczną do ratownictwa technicznego na kwotę 6 tys. zł. Samorząd Gminy Wiejskiej Kętrzyn zakupił specjalistyczne zestawy końcówek do urządzeń hydraulicznych do ratownictwa technicznego o wartości 7 tys. zł. Dzięki wsparciu samorządu Srokowa strażacy wzbogacili się o automatyczny defibrylator do ratownictwa medycznego na kwotę 7,5 tys. zł.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów oraz Warmińsko - Mazurski Komendant PSP st. bryg. Bogdan Wierzchowski.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5