Paweł Hause oficjalnie zostanie biskupem

2018-02-16 09:00:00(ost. akt: 2018-02-20 12:19:24)

Autor zdjęcia: ktk

Uroczystość konsekracji odbędzie się 17 lutego o godz. 11.00 w kościele ewangelickim w Mikołajkach. W wydarzeniu weźmie udział wielu znakomitych gości.
Uroczystości przewodniczyć będzie bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce. Asystentami w czasie konsekracji będą dotychczasowy Biskup Diecezji Mazurskiej, ks. Bp Rudolf Bażanowski oraz ks. Bp Mindaugas Sabutius, biskup Litewskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego.
Na uroczystości obecni będą również: Arcybiskup Józef Górzyński oraz bp Jacek Jezierski.

Ks. Paweł Hause na zwierzchnika Diecezji Mazurskiej został wybrany podczas wyborczej sesji Synodu Diecezji Mazurskiej w listopadzie 2017 r. Jako biskup Diecezji Mazurskiej zastąpi na tym miejscu bp. Rudolfa Bażanowskiego, który przechodzi na emeryturę.

Ks. Paweł Hause ma 53 lata. Urodził się w Jeleniej Górze, w domu pastorskim, jako syn ks. Jana Hause. Młodość spędził w Warszawie. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany w 1993 roku. Praktyki kandydackie odbywał w parafiach w Łodzi, w Krakowie i w Zabrzu. W latach 1993-1994 wikariusz w Zabrzu, 1994-1995 wikariusz w Ustroniu.

Od 1995 roku pełni służbę w największej mazurskiej parafii ewangelickiej w Kętrzynie. Od 1999 roku jako jej proboszcz. W latach 2010-2013 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieżowym. Od 2013 roku członek komisji historycznej Kościoła powołanej do badania inwigilacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przez służby bezpieczeństwa w latach 1945-1989.

Jedną z jego pasji są trudne losy mieszkańców mazurskiej ziemi. Współpracuje z lokalnym samorządem i organizacjami pomocowymi, jest współtwórcą partnerstwa miast Kętrzyn i Wesel. Od prawie dwudziestu lat jest członkiem zarządu Stowarzyszenia dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego im. Arno Holza. Udziela się jako tłumacz i przewodnik. Z kolei jako kapelan ewangelickiego zakonu joannitów otacza opieką duszpasterską stacje pomocy socjalnej i wielu potrzebujących.
Autor książek „W służbie Bogu i Ojczyźnie” oraz “Ewangelicy w Kętrzynie”. Jego felietony ukazywały się przez kilka lat w lokalnej prasie, m.in. w „Gazecie Olsztyńskiej”. Stale publikuje również na łamach „Zwiastuna Ewangelickiego”.
Jest żonaty, ma troje dzieci.

Ks. Wojciech Płoszek
Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5