Wypadek drogowy z udziałem dwóch osobówek

2017-10-25 22:58:34(ost. akt: 2017-10-25 23:12:15)

Autor zdjęcia: KPP Kętrzyn

Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło na trasie Kętrzyn-Giżycko. 19-letni kierowca skody zjechał na przeciwległy pas jezdni gdzie zderzył się z prawidłowo jadącym passatem. Kierujący obu pojazdów z obrażeniami ciała trafili do szpitala. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy 19-latka.
24 października około godz. 11.30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez Wojewódzkie Centrum Powiadomień Ratunkowych, że na trasie Kętrzyn-Giżycko na wysokości miejscowości Cegielnia doszło do zderzenia dwóch pojazdów w których jedna osoba jest zakleszczona. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący Skodą Octavią 19-latek na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewy pas jezdni i uderzył w prawidłowo jadący pojazd marki VW Passat. Obaj mężczyźni 19-latek i 55-letni kierowca passata z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do Szpitala Powiatowego w Kętrzynie. Badanie stanu trzeźwości obu kierujących wykazały, że byli trzeźwi. Funkcjonariusze zatrzymali 19-letniemu kierowcy prawo jazdy.

Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia drogowego.

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina.

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią.

Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

mł. asp. Ewelina Piaścik
Rzecznik Komendanta Powiatowego Policji
w Kętrzynie

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tajemniczy #2361176 | 89.228.*.* 27 paź 2017 20:00

  ta skoda wyglada znajomo

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Uzytkownik... #2359404 | 80.187.*.* 26 paź 2017 05:47

  Odcinek drogi z ketrzyna do kwiedziny powinien byc - no - prawie non stop kontrolowany przez policje. Wiem z doswiadczenia jakie predkosci mozna tam uzyskac.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5