Namierzanie zdolnych w PCE w toku

2017-06-19 11:51:38(ost. akt: 2017-06-19 17:25:30)
Delegacja nauczycieli PCE w ramach programu ERASMUS+ była w maju w Macedonii.

Delegacja nauczycieli PCE w ramach programu ERASMUS+ była w maju w Macedonii.

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W Powiatowym Centrum Edukacyjnym trwają prace w ramach realizacji projektu "Praca nauczycieli nad identyfikowaniem i rozwijaniem talentów u uczniów (Our Work to Extract Ores)", współfinansowanego z funduszy unijnych Programu ERASMUS+.
W maju odbyło się pierwsze z trzech wyjazdowych spotkań partnerskich. Nauczyciele z PCE udali się do Macedonii. Kolejne spotkania planowane są w Rumunii i Turcji.

Szkoła z Macedonii, z którą współpracuje kętrzyńska placówka, znajduje się w mieście Kumanovo. Gospodarze okazali się bardzo gościnni. Goście mieli okazję zobaczyć utalentowane dzieci z zespołu tańca folkowego i współczesnego oraz pięknie śpiewającą Milę.

Członkowie delegacji dostali zaproszenie na Uniwersytet w Skopje, gdzie wysłuchali wykładu znanej w Macedonii profesor Eleny Achovskiej z Instytutu Psychologii, zajmującej się tematyką uczniów zdolnych. Profesor Achovska przeprowadziła wykład na temat: Identyfikacja uczniów zdolnych – zasady, metody i narzędzia.

Gospodarze pokazali kilka lokalnych instytucji, między innymi w Skopje
i Bitoli, współpracujących ze szkołami i wspierających utalentowaną młodzież w różnych dziedzinach. Była też okazja by pochwalić się naszą zdolną młodzieżą, o której nauczyciele PCE opowiadali pokazując przygotowaną na tę okazję prezentację multimedialną i filmik. W czasie wykładów i paneli dyskusyjnych rozmawiano o różnych systemowych rozwiązaniach w poszczególnych krajach dotyczących identyfikacji i wspierania zdolnych uczniów, a także o bardzo ważnej w tym wszystkim - jeśli nie najważniejszej - roli nauczyciela.

Po ciężkiej pracy przyszła pora na zwiedzanie pięknego miasta Ohrid, które zachwyciło wszystkich orientalną architekturą, pięknymi cerkwiami i serdecznością mieszkańców.

W opracowaniu prezentacji przysłużyli się:
Wiesława Walentynowicz, Magdalena Hubacz, Agnieszka Wiśniewska – część merytoryczna,
dr Andrzej Tonderski – konsultacja merytoryczna,
Sylwia Traut, Anna Kosmowska – opracowanie prezentacji
ksiądz Piotr Wasilewski – opracowanie techniczne
Elżbieta Kozłowska – filmik
Ewa Charkiewicz, Barbara Jagieło, Walentyna Lemańska – tłumaczenie
oraz dyrektor Marek Moszyk, bez którego determinacji, zaangażowania i pasji wyjazd nie doszedłby do skutku.

Anna Kosmowska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5