Przemoc nie bierze się znikąd

2016-12-09 13:36:18(ost. akt: 2016-12-09 13:47:48)

Autor zdjęcia: archiwum KPP w Kętrzynie

Kętrzyńscy policjanci przeprowadzili szereg spotkań z młodzieżą szkolną w ramach kampanii „Biała Wstążka”. Głównym celem spotkań było ograniczenie zjawiska przemocy w rodzinie, ochrona młodzieży przed krzywdzeniem ze strony bliskich, a także promowanie odpowiednich wzorców życia rodzinnego.
W ramach trwającej kampanii „Biała Wstążka” kętrzyńscy policjanci przeprowadzili szereg spotkań z młodzieżą szkolną. W czwartek, 8 grudnia ten cykl zakończyli w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu. Zgromadzoną młodzież i opiekunów witał p.o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie podinsp. Marcin Piechota, który również wygłosił prelekcję dla młodzieży. Na początku wyjaśnił słuchaczom, czym jest przemoc domowa, jakie są jej rodzaje i stereotypy z nią związane, a wreszcie w jaki sposób skutecznie się przed nią obronić.

Komendant wskazał, że sama przemoc nie bierze się znikąd oraz, że pociąga za sobą dalsze skutki. Szczegółowo objaśnił artykuły kodeksu karnego, które mówią o przemocy wobec drugiej osoby. Zaznaczył, że w zaciszach domowych dochodzi też do tzw. cichej przemocy-bez rękoczynów, bez krzyków- tj przemocy psychicznej. Przedstawił młodzieży jedno z najważniejszych narzędzi w walce z przemocą domową, a mianowicie „Niebieską Kartą”. Wyjaśnił kto i kiedy ją zakłada oraz w jaki sposób za jej pomocą próbuje pomóc się rodzinie dotkniętej problemem przemocy.

W drugiej części spotkania podkom. Sławomir Pierzchanowski z kętrzyńskiej komendy poprowadził zajęcia dla uczniów z podstaw samoobrony. Podczas ćwiczeń z podstawowych chwytów samoobrony policjant pokazał, w jaki sposób nie używając siły można odeprzeć atak drugiej osoby. Młodzież ćwicząc pod okiem specjalisty poznała również wrażliwe punkty ciała, które można wykorzystać podczas obrony.

Wiedza przekazana na tego typu spotkaniach powinna zaowocować większą świadomością, która przerodzi się w większą wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. A to z kolei pomoże ograniczyć zjawisko przemocy domowej w przyszłości.

Źródło: KPP

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5