Bo mały pacjent nie może czekać w kilkumiesięcznej kolejce

2016-04-22 12:00:00(ost. akt: 2016-04-29 13:58:17)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Bo mały pacjent nie może czekać w kilkumiesięcznej kolejce
Narodziny dziecka to ogromna radość. Czasem jednak przysłania ją strach, czy maluch rozwija się dobrze. Młoda mama mówi o lękach wynikających z przeczuć, wątpliwości.
— I gdy mówi się o tym pediatrze, to albo wysłucha i uspokoi, albo skieruje nas na dodatkowe badania, albo zbędzie i zostawi w poczuciu, że coś z nami jest nie tak — mówi pani Ewelina, mama 3-letniego Tymka i 8-miesięcznej Amelki. — U mnie tak właśnie było. W przypadku syna musiałam się nabiegać, żeby dowiedzieć się czegokolwiek. A i tak nie mogłam skorzystać ze wszystkich porad z powodu ogromnych kolejek do specjalistów. Z Amelką nie miałam tego problemu, bo dowiedziałam się o programie w szpitalu miejskim.

Program wspomniany przez panią Ewelinę nosi nazwę
„Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” i jest realizowany przez Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie od roku, dzięki środkom z funduszy EOG i funduszy norweskich. W ramach programu dzieci do pierwszego roku życia mogą bezpłatnie i bez skierowania przejść badania USG stawów biodrowych, przezciemieniowe oraz jamy brzusznej. Specjaliści wykonują u nich także echo serca. Program zakłada wykonanie ponad 5,5 tysiąca badań dzieci. Jeszcze nie wszystkie zostały zrealizowane.

— W związku z oszczędnościami, które uzyskaliśmy przy wycenie badań laboratoryjnych, dzięki temu, że wykonujemy je przy użyciu własnych zasobów i środków, szpital miejski wygenerował ponad 400 tys. zł, które przeznaczamy na kontynuowanie badań cieszących się największą popularnością. Dla noworodków do 1 roku życia dodaliśmy 400 szt. badania USG stawów biodrowych, 500 szt. badania USG przezciemieniowego, 500 szt. badania USG jamy brzusznej, 186 szt. badania echo serca. Udało nam się również zaoszczędzić przy zakupie sprzętu medycznego 300 tys. zł, które przeznaczamy na zakup dodatkowych urządzeń. To m.in. urządzenie USG dla dzieci i niemowląt, inkubator — mówi Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olszynie.

Kolejny problem, w rozwiązaniu którego pomaga program Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, dotyczy prawidłowego karmienia piersią. Dostępne są bezpłatne porady laktacyjne. Wiele dzieci
i mam potrzebuje wsparcia przy nauce prawidłowego karmienia piersią. Warto skorzystać z porad specjalistów, nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko wykonujemy prawidłowo.











2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5