Bajają, bajają, legendy opowiadają...

2015-11-22 10:28:45(ost. akt: 2015-11-22 10:42:34)

Autor zdjęcia: MBP

Odbyła się kolejna edycja Młodzieżowego Konkursu Krasomówczego PTTK Kętrzyn'2015.
W sobotnie południe 21 listopada w gościnnej Czytelni dla Dzieci kętrzyńskiego Zamku odbyła się kolejna edycja Młodzieżowego Konkursu Krasomówczego dla dzieci i młodzieży organizowanego cyklicznie przez kętrzyński Oddział PTTK. W konkursie wzięło udział dziesięcioro uczniów z czterech szkół: Gimnazjum Gminnego w Karolewie, Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie i Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie.

Uczestnicy prezentowali teksty warmińskich i mazurskich legend, opowiadali o spalonej osadzie w okolicach Barczewka, o przygodach rzeźnika z okolic Wiartla i Pisza, o „starej babie, co się żenić z diabłem chciała”, o młynarzównie Małgorzatce i o tym, że „góra z górą się nie zejdzie, a człowiek człowieka znajdzie”. Wszyscy krasomówcy byli świetnie przygotowani do zmagań konkursowych, a ich nauczyciele i rodzice licznie zgromadzeni na widowni dopingowali swoich ulubieńców do mistrzowskich popisów krasomówczych.

W kategorii gimnazjów laureatami konkursu zostali:
- pierwsze miejsce zajęła Małgosia Szarejko - uczennica klasy I B Gimnazjum Gminnego w Karolewie, która zaprezentowała tekst pt. „O zbójach i młynarzowej córce Małgorzatce”,
- drugie miejsce przypadło Martynie Grabias – uczennicy klasy III B Gimnazjum Gminnego w Karolewie, która przedstawiła legendę mazurską pt. „Ropucha”,
- trzecie miejsce zajęła Klaudia Rodak – uczennica klasy I B Gimnazjum Gminnego w Karolewie, która zaprezentowała legendę mazurską pt. „O tym, że góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek człowieka zawsze odnajdzie”,
- czwarte miejsce zajęła Marysia Cedrowska – uczennica klasy I B Gimnazjum Gminnego w Karolewie, która przedstawiła historię „O czterech wyuczonych synach”.

Uczniowie brawurowo zaprezentowali wybrane teksty, imponując słuchaczom artystyczną interpretacją utworów, intonacją, dykcją, świetną, przemyślaną modulacją głosu i pamięciowym opanowaniem bardzo długich tekstów pisanych prozą, a momentami teksty te wzbogacone były elementami gwary mazurskiej, co wzbogacało wyraz artystyczny, a wykonawcom podnosiło poziom trudności wygłaszanych tekstów.

Małgosia Szarejko, Klaudia Rodak i Marysia Cedrowska przygotowywały się pod kierunkiem swojej polonistki i wychowawczyni – Urszuli Konieczka, a Martyna Grabias – pod okiem pani Bożeny Dziergawki.

Organizatorzy Konkursu przygotowali dla laureatów dyplomy, a dla wszystkich uczestników nagrody książkowe i rzeczowe. Wszyscy uczestnicy zostali docenieni i obdarowani za swój konkursowy wysiłek. Drobne upominki trafiły również do nauczycieli i najmłodszych widzów tak żywiołowo dopingujących swoich ulubieńców. Przewodniczący Komisji Konkursowej Ryszard Małkowski pogratulował uczniom oraz ich nauczycielom i rodzicom, złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne, a następnie zaprosił uczestników do udziału w kolejnych edycjach Konkursu Krasomówczego.
Urszula Konieczka

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UrKo

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5