Zaalarmowali o sytuacjach, które w ogóle nie miały miejsca. Mężczyźni zostali ukarani
2025-04-11 09:27:55(ost. akt: 2025-04-11 09:29:56)
Numer alarmowy 112 jest powszechnie znany. Wydawać by się mogło, że każdy wie, że należy wybierać go tylko i wyłącznie z określonym przeznaczeniem - w sytuacjach zagrażających życiu, zdrowiu, czy mieniu.
Niestety, praktyka dowodzi, że w społeczności wciąż spotykamy się z bezmyślnymi zachowaniami mieszkańców, którzy niepotrzebnie angażują służby. Tylko w ciągu ostatniej doby, oficer dyżurny kętrzyńskiej komendy odebrał aż dwa fałszywe zgłoszenia.
I tak w pierwszym przypadku mężczyzna informuje „Uderzyłem się w sobotę w głowę, wczoraj tak samo… teraz mam ciemno przed oczami i potrzebuję pomocy.” Takiej treści zgłoszenie odebrał oficer dyżurny w poniedziałek (07.04.2025r.) o godz. 17:30. Z informacji wynikało, że pomoc potrzebna jest w jednej z miejscowości w gm. Kętrzyn. We wskazane miejsce zostały wysłane służby ratunkowe. Jak się okazało 36-latek był pijany i w ogóle nie potrzebował pomocy. Nie potrafił wytłumaczyć swojego nieodpowiedniego zachowania. W tym przypadku mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.
Kolejne zgłoszenie otrzymał kętrzyński dyżurny we wtorek (08.04.2025 r.) kilka minut po godz. 2:00. Tu z kolei zadzwonił mężczyzna twierdząc, że nic nie widzi, jest zamknięty w jakimś samochodzie i nie wie gdzie dokładnie się znajduje. Po chwili mężczyzna przypomniał sobie, że jest w jednej z miejscowości w gm. Barciany. We wskazane miejsce natychmiast został wysłany policyjny patrol. Jak się okazało mężczyzna przebywał we własnym mieszkaniu, zgłoszenie było fałszywe i nikt nie potrzebował pomocy. Bezpodstawne wezwanie służb, kosztowało 70-latka 500 złotych.
Niczym nieuzasadnione i pochopne sięganie po telefon tylko po to, aby porozmawiać z dyspozytorem i wprowadzić go w błąd może skutkować sytuacją, w której służby ratunkowe, zajęte niepotrzebnymi czynnościami, nie zareagują w porę na prawdziwe zgłoszenie dotyczące ratowania ludzkiego życia.
Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.
Warto pamiętać: W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnym.
Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
KPP Kętrzyn
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez