Obowiązkowa segregacja tekstyliów i odzieży. Wójt gminy wyjaśnia zasady

2025-02-07 11:11:51(ost. akt: 2025-02-07 15:24:26)

Autor zdjęcia: gmina Kętrzyn

– Gmina Kętrzyn dostosowała się do nowych przepisów, wprowadzając udogodnienia dla mieszkańców. Odpady tekstylne można przekazywać do dedykowanego kontenera w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w Karolewie – wyjaśnia wójt Paweł Bobrowski.
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wszedł w życie nowy obowiązek dotyczący segregacji odpadów tekstylnych. Zgodnie z nowymi przepisami, gminy muszą zapewnić mieszkańcom możliwość selektywnej zbiórki tekstyliów i odzieży, które nie mogą już trafiać do pojemników na odpady zmieszane.

Nowe zasady segregacji w Gminie Kętrzyn

– Gmina Kętrzyn dostosowała się do nowych przepisów, wprowadzając udogodnienia dla mieszkańców. Odpady tekstylne można przekazywać do dedykowanego kontenera w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w Karolewie – mówi wójt Paweł Bobrowski.

Dodatkowo, dla mieszkańców różnych typów zabudowy przygotowano następujące rozwiązania:

- Zabudowa wielorodzinna – dostawione zostaną specjalne pojemniki o pojemności 240 litrów z oznaczeniem „Tekstylia”. Odbiór odpadów będzie realizowany raz w miesiącu zgodnie z harmonogramem.
- Zabudowa jednorodzinna – mieszkańcy otrzymają dodatkowe worki w kolorze ciemnoczerwonym o pojemności 120 litrów. Ich odbiór również będzie odbywał się raz w miesiącu według harmonogramu.

Do przeznaczonych na tekstylia pojemników oraz worków można wrzucać:
- odzież;
- tkaniny domowe (np. pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony, koce);
- akcesoria tekstylne (np. szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne).

Natomiast przedmioty takie jak kołdry, poduszki, dywany, wykładziny podłogowe czy galanteria skórzana powinny być oddawane bezpośrednio do PSZOK w Karolewie.

Co zrobić z odzieżą w dobrym stanie?

Niepotrzebna odzież, która nadaje się do ponownego użytku, nadal może być przekazywana do specjalnych pojemników, np. Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK). W ten sposób ubrania mogą trafić do osób potrzebujących lub zostać ponownie wykorzystane, co wspiera zarówno ochronę środowiska, jak i inicjatywy społeczne.

Celem tej regulacji jest zmniejszenie ilości tekstyliów składowanych na wysypiskach, zwiększenie poziomu recyklingu oraz promowanie ponownego użycia odzieży. Dzięki temu odpady tekstylne będą mogły zostać skuteczniej przetworzone i wykorzystane ponownie, co wpisuje się w proekologiczne działania na rzecz ochrony środowiska.

red


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B