Czy dzieci w Polsce są uzależnione od smartfonów?

2024-06-25 15:36:35(ost. akt: 2024-06-26 20:55:44)
Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Służą one już nie tylko do komunikowania się z innymi, ale również do pracy, robienia zakupów, rozrywki i wielu innych celów. Możliwości, które dają są niezwykle atrakcyjne nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Nie ulega wątpliwości, że obecnie wiele dzieci spędza dużo czasu ze smartfonem. Kiedy jednak możemy mówić o uzależnieniu?

Co mówią badania?


Według dostępnych statystyk z roku na rok coraz młodsze dzieci sięgają po smartfony. Badania wykazały również, że w przedziale wiekowym od 9 do16 lat aż ponad 90% dzieci ma dostęp do smartfona i korzysta z niego codziennie. Dla wielu rodziców i nauczycieli takie statystyki brzmią nieco przerażająco, szczególnie, że istnieje również wiele badań, które potwierdzają szkodliwy wpływ spędzania czasu przed ekranem przez najmłodszych - udowodniono, że zaburza to koncentrację, wirtualne światy mogą zwiększać podatność na wystąpienie depresji, a media społecznościowe wpływają na sen.

Czy mamy powody do zmartwienia?


Widok malucha ze wzrokiem utkwionym w ekranie może budzić niepokój i obawy te nie są bezpodstawne. Niestety najmłodsi często nie potrafią sami zauważyć granicy, która dzieli rozrywkę od uzależnienia, a rodzicom bywa ciężko oderwać swoje pociechy od ekranów. Najmłodsi nie potrafią również dobrze ocenić, które treści są dla nich bezpieczne, a które mogą nieść zagrożenie - problem polega na tym, że zarówno jedne, jak i drugie są na wyciagnięcie ręki. Nie oznacza to jednak, że trzeba demonizować smartfony w rękach najmłodszych.


Nowe technologie to znak naszych czasów, nie jesteśmy więc w stanie zupełnie odciąć od nich naszych pociech. co więcej w sieci również można znaleźć pozytywne, edukacyjne treści, gry i zabawy. Trzeba tylko pamiętać, żeby zachować umiar i kontrolować co ogląda i z jakich aplikacji korzysta nasze dziecko.

Objawy uzależnienia


Po czym poznać, ze granica została przekroczona i pozwoliliśmy na zbyt wiele? Sygnałów może być sporo i nawet jeśli początkowo nie wydają się one istotne, powinniśmy być na nie szczególnie wyczuleni. Naszą uwagę na pewno powinna zwrócić rezygnacja przez dziecko z innych aktywności na rzecz smartfona, drażliwość i niepokój, a czasem wręcz złość kiedy nie może z niego korzystać. Spadek koncentracji i kłopoty z nauką czy problemy ze snem to również ważny sygnał.

Jak zapobiegać?


W przypadku młodszych dzieci można posłużyć się blokadami rodzicielskimi, które pozwalają jedynie na dostęp do wybranych treści, można też ustawić limity czasowe korzystania z urządzenia. Nastolatkom trudniej narzucić takie ograniczenia - tu dużo większą rolę odgrywa edukowanie i szczera rozmowa na temat zagrożeń. Warto też ustalić zasady, których przestrzegać będą nie tylko dzieci, ale też dorośli, jak np. nie korzystanie ze smartfona podczas wspólnych posiłków czy bezpośrednio przed snem. Nie zapominajmy również, aby zapewnić dzieciom dostęp do innych rozrywek, najlepiej takich, w których możemy uczestniczyć całą rodziną.

Korzystanie przez dzieci ze smartfona nie musi budzić w nas lęku, jednak ważne jest, aby kontrolować zarówno czas, jaki najmłodsi spędzają przed ekranem, jak i treści, które wtedy przyswajają. I co najważniejsze - pamiętajmy, że dzieci często naśladują dorosłych, więc sami dajmy dobry przykład i nie siedźmy godzinami z nosem w telefonie.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5