Co warto wiedzieć o badaniu ultrasonograficznym węzłów chłonnych?

2024-04-10 17:05:30(ost. akt: 2024-04-10 17:08:34)   Artykuł sponsorowany
Ważną strukturą w układzie limfatycznym człowieka są węzły chłonne, które odpowiadają za filtrację limfy. To w nich produkowane są komórki limfatyczne, chroniące przed infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi. Przeprowadzenie badania ultrasonograficznego węzłów chłonnych umożliwia ocenę ich struktury i wielkości. Jeśli są powiększone, może świadczyć to o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Co jeszcze warto wiedzieć o USG węzłów chłonnych?

Na czym polega badanie USG węzłów chłonnych


Badanie obrazowe, jakim jest USG węzłów chłonnych (inaczej badanie ultrasonograficzne), wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Jest to procedura nieinwazyjna, o wysokiej wartości diagnostycznej. Przeprowadzenie USG węzłów chłonnych umożliwia ocenę ich:

• wielkości,
• struktury miąższu,
• ułożenia względem otaczających je tkanek.

Wyróżnia się następujące rodzaje badań

• USG węzłów chłonnych na szyi,
• USG węzłów chłonnych pachowych,
• USG węzłów chłonnych pachwinowych.

Kiedy przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych?


Najczęściej specjalista lub lekarz rodzinny zleca badanie USG określonych węzłów chłonnych w przypadku, gdy są one powiększone i towarzyszy temu bolesność. USG ma na celu postawienie diagnozy stanu pacjenta. Powiększenie i ból w okolicy węzłów chłonnych mogą wynikać z takich schorzeń jak:

• choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy;
• zakażenia wirusowe, np. wirus HIV, ospa wietrzna, półpasiec, różyczka, odra, mononukleoza, cytomegalia, wirusowe zapalenie wątroby;
• sarkoidoza;
• nadwrażliwość przy przyjmowaniu niektórych leków;
• zakażenia bakteryjne, np. angina, kiła, szkarlatyna, zakażenie gronkowcem, próchnica czy gruźlica;
• niektóre nowotwory, w tym białaczka i chłoniaki oraz występowanie przerzutów nowotworowych.

Jak przygotować się do badania USG węzłów chłonnych?


Właściwie nie ma żadnych szczególnych działań, jakie należałoby podjąć przed zgłoszeniem się na badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych. Wystarczy założyć ubrania, które ułatwią odsłonięcie okolicy badania. Przykładowo, jeśli chodzi o USG węzłów chłonnych szyi, najlepiej nie zakładać golfu, tylko rozpinaną koszulę czy koszulkę w serek. 

Przed badaniem USG węzłów chłonnych nie trzeba powstrzymywać się od jedzenia i picia. Można również przyjąć leki. Wyjątkiem od reguły jest przeprowadzanie badania ultrasonograficznego węzłów chłonnych zlokalizowanych w jamie brzusznej. Lekarz wyda wówczas zalecenie, aby stawić się na nie na czczo.

Jak wygląda badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych?

Podczas badania ultrasonograficznego węzłów chłonnych pacjent pozostaje w pozycji leżącej, a lekarz pokrywa jego skórę specjalnym żelem i operuje głowicą aparatu USG, która emituje fale ultradźwiękowe. Wnikają one do organizmu i odbijają się od napotykanych po drodze narządów i tkanek. Następnie echo odbicia wraca do aparatu, który przekształca je na obrazy pojawiające się w czasie rzeczywistym na monitorze.

Przeciwwskazania do wykonania USG węzłów chłonnych


Z uwagi na to, że USG węzłów chłonnych jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Właściwie nie ma przeciwwskazań medycznych do przeprowadzenia go zarówno u osób dorosłych, jak i seniorów, dzieci czy kobiet w ciąży. W przeciwieństwie, np. do badań rentgenowskich, przy USG nie ma emisji żadnego szkodliwego promieniowania. Czasowym ograniczeniem w przeprowadzaniu USG są rozległe, świeże, krwawiące rany czy oparzenia w okolicy, która miałaby być poddawana badaniu.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5