Skuteczne metody usuwania zmarszczek i linii mimicznych

2024-04-10 12:02:41(ost. akt: 2024-04-10 12:46:42)   Artykuł sponsorowany
Idealnie gładką i napiętą skórą możemy cieszyć się stosunkowo krótko. Często już po 20. roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki, które bez właściwej pielęgnacji stopniowo się pogłębiają. Istnieją jednak metody, które pozwalają usunąć lub zredukować różne ich rodzaje. Sprawdź, jak spłycić drobne linie mimiczne i głębsze bruzdy!

Czym różnią się głębokie bruzdy od zmarszczek mimicznych? 


Zmarszczki to nic innego, jak zagłębienia w skórze w postaci poziomych lub pionowych linii. Niektóre występują pojedynczo (np. lwia zmarszczka na czole), inne się rozgałęziają (np. kurze łapki przy zewnętrznych kącikach oczu). Takie nierówności powstają w wyniku powtarzających się skurczów mięśni, które w czasie ruchu napinają i rozluźniają skórę, prowadząc do jej osłabienia. 

Pierwsze zmarszczki mimiczne są płytkie i widoczne tylko w trakcie wyrażania emocji. Z czasem jednak ulegają pogłębieniu, do czego przyczynia się naturalny spadek poziomu włókien kolagenowych i elastyny. Konsekwencją tego jest zmniejszenie gęstości tkanek, zwłaszcza głębszych warstw skóry właściwej, gdzie kolagenu i elastyny jest najwięcej. Prowadzi to do wiotczenia i opadania skóry oraz uwydatnienia linii mimicznych. Bruzdy takie dotyczą nie tylko naskórka, ale też głębszych partii. Ich przykładem są bruzdy nosowo-wargowe, które mają początek w mimice twarzy, ale do ich uwydatnienia prowadzi opadanie policzków. 

Wszystkie typy zmarszczek – mimicznych i statycznych (utrwalonych) – można usunąć lub spłycić. Ważne jest natomiast, aby odwiedzając gabinet medycyny estetycznej wybrać zabieg odpowiedni do swoich potrzeb.  

Jak można zredukować linie mimiczne?

 

Zarówno w ramach profilaktyki, jak i do redukcji zmarszczek mimicznych stosuje wiele metod. Jedną z możliwości jest zastosowanie toksyny botulinowej. Substancja ta prowadzi do relaksacji mięśni poprzez blokowanie przewodnictwa nerwowego. W efekcie mięśnie nie kurczą się w pełni i tym samym nie generują zagięcia skóry odpowiedzialnego za widoczne zmarszczki. Substancję taką podaje się cienką igłą w ściśle wyznaczone miejsce. Rezultaty pojawiają się zwykle po kilku-kilkunastu dniach i utrzymują się kilka miesięcy. 

Zmarszczki pojawiają się szybciej i stają się bardziej widoczne, gdy tkanki są odwodnione. Do spłycenia drobnych zmarszczek służą więc również zabiegi nawilżające i wygładzające powierzchnię skóry. Jedną z takich metod jest mezoterapia mikroigłowa. Podczas zabiegu na wybranym obszarze wykonuje się serie drobnych nakłuć. Zastosowane substancje (dobierane indywidualnie) docierają do głębszych partii naskórka przez drobne otwory. Dodatkowo mikrouszkodzenia stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co skutkuje zagęszczeniem skóry, poprawą jej napięcia i kolorytu, a także redukcją zmarszczek. 

Zabiegi pozwalające spłycić zmarszczki statyczne

 

Skuteczną metodą w walce ze zmarszczkami jest zastosowanie wypełniaczy tkankowych. Podaje się je podskórnie, w warstwy osłabionej skóry. Tworzą one rusztowanie dla jej powierzchni – zmarszczki są praktycznie od razu zredukowane. Obecnie stosowane preparaty zawierają substancje, które mogą dodatkowo pobudzać fibroblasty. W miarę ich wchłaniania obszar zabiegowy staje się więc lepiej nawilżony i odżywiony. Tworzą się też nowe włókna kolagenowe. Związki o takich właściwościach nazywa się biostymulatorami. 

Do redukcji oznak starzenia stosuje się również zabiegi oparte o najnowsze technologie – fale o częstotliwości radiowej (radiofrekwencję), ultradźwięki (HIFU), czy lasery frakcyjne. Urządzenia takie emitują różne formy energii. Ich cechą wspólną jest natomiast rozgrzanie wybranych warstw skóry i/lub tkanki podskórnej. Wytworzone ciepło prowadzi do denaturacji białek będących głównych składnikiem substancji odpowiedzialnych za jędrność skóry. W efekcie uzyskuje się efekt liftingu i wygładzenia zmarszczek różnego pochodzenia. 

Wymienione metody to zaledwie przykłady zabiegów służących do redukcji zmarszczek. Wybór właściwej powinien być podjęty po konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wyższą skuteczność osiąga się dzięki terapii łączonej.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5