Fani Tolkiena ponownie zawitają do Tołkin

2024-03-22 14:14:45(ost. akt: 2024-03-22 14:46:08)
Gandalf i Bilbo to jedni z najbardziej lubianych bohaterów uniwersum Tolkiena

Gandalf i Bilbo to jedni z najbardziej lubianych bohaterów uniwersum Tolkiena

Autor zdjęcia: Pixabay

23 marca już po raz trzeci do Tołkin (gm. Korsze) przybędą wielbiciele twórczości J.R. Tolkiena. Miejscowość nie jest przypadkiem. Jeszcze niedawno niektórzy tolkieniści byli zdania, że to właśnie z tych okolic wywodzi się rodzina popularnego pisarza.
Fani autora "Władcy pierścieni" 25 marca obchodzą Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Impreza w Tołkinach odbędzie się dwa dni wcześniej. Organizatorem spotkania jak zwykle jest Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystuki oraz Biblioteka Publiczna w Rynie. Do współpracy zaproszono również biblioteki i ośrodki kultury z powiatu kętrzyńskiego oraz parafię rzymsko-katolicką w Garbnie, pod którą podlega kościół w Tołkinach. — Dwa lata temu narodziła się nam tutaj nowa, piękna tradycja. Nawiązaliśmy bardzo dobrą współpracę i chcemy wspólnie dalej to dzieło pchać do przodu — mówił ks. Paweł Biaduń, proboszcz parafii w Garbnie. — To jest niesamowite w Tolkienie, z jakim szacunkiem odnosi się do wiary i Pana Jezusa. Sam był katolikiem. Odkrywa dla nas piękno tego, co dał nam Stwórca. To jest zawarte w jego dziełach, wystarczy tylko je dokładnie studiować. Tolkien ewangelizuje na swój sposób i dociera do różnych ludzi. Dlatego kościół jest miejscem właściwym, żeby się spotkać i rozmawiać o jego twórczości — dodał duchowny.

Zlokalizowanie tego wydarzenia w Tołkinach również nie jest przypadkiem. Niektórzy tolkieniści jeszcze do niedawna byli zdania, że rodzina Tolkiena pochodzi właśnie z tych okolic. Dawna nazwa Tolksdorf pochodzi od pruskiego słowa tolk. Rodzina o takim nazwisku rządziła wsią do początku XVI wieku. Badaniem tej tematyki od lat zajmuje się Ryszard "Galadhorn" Deredziński. O swoich ustaleniach opowiadał online uczestnikom ubiegłorocznego spotkania. Zaprezentował m.in. efekty badań nad genealogią rodu Tolkiena. Pokazał np. herb rodu Tolków. — Ród Tolk von Markelingerode to rycerze wywodzący się z Saksonii z Gór Harzu. Przybyli do Prus po drugim powstaniu pruskim. Związani byli z walką z Prusami w pobliskich Bartoszycach. Za swoje zasługi, ale również jakieś tajemnicze powiązania z Prusami otrzymali wiele majętności i ustanowili kilka wsi. Jedna z nich są właśnie Tołkiny — opowiadał badacz. Jednak wspomniany ród wymarł w XVI wieku. Dlatego obecnie "Galadhorn" skłania się ku tezie, że rodzina Tolkiena może mieć pruskie korzenie wywodzące się z dawnej Natangii. — Do XVI wieku się zgermanizowali i służyli Zakonowi jako nadzorcy wsi — poinformował. Oparł się przy tym na badaniach genetycznych, na które zgodzili się dwaj przedstawiciele rodziny J. R. Tolkiena.

PROGRAM:

23.03 (sobota), godz. 10.30, kościół w Tołkinach - Dzień Czytania Tolkiena

godz. 10.30 - spotkanie z ks. dr hab. Stanisławem Adamiakiem, autorem książki "Teologia Tolkiena"
godz. 11.40 - prelekcja Joanny Piotrowskiej, historyka stuki pt. "Kamień i cegła, pole i las. Mały rozdział Wielkiej Księgi Krajobrazu"
godz. 13.40 - wykład Kacpra Pochopienia nt. czasopism tolkienowskich
godz. 14.30 - spotkanie z Cezarym Frącem - tłumaczem

Dzień wcześniej Tolkienowi będzie poświęcone wydarzenie za powiatową "miedzą" - w Regionalnym Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie:
godz. 16.00 - wernisaż wystawy "Hobbit"
godz. 17.00 - koncert zespołu ZA PROGIEM
godz. 18.00 - prelekcja Kacpra Pochopienia nt. "Recepcji Tolkiena w Polsce"
godz. 18.30 - wykład Ryszarda Deredzińskiego pt. "Języki elfów jak wielkie drzewo - charakterystyka, ewolucja, zastosowanie języków Tolkiena" (online)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5