Międzygminny Turniej Wiedzy w srokowskiej szkole. Tematem Kopernik i Heweliusz

2023-12-20 08:52:43(ost. akt: 2023-12-20 09:32:18)

Autor zdjęcia: Beata Beyer

Niedawno w Szkole Podstawowej w Srokowie odbył się Międzygminny Konkurs Wiedzy - „Polscy uczeni i odkrywcy”. Tematem przewodnim było życie i dzieło dwóch wielkich astronomów - Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza.
Mikołaja Kopernika wszyscy kojarzymy jako twórcę teorii heliocentrycznej. Był on jednak również lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, dyplomatą i matematykiem. Jan Heweliusz to XVII-wieczny astronom z Gdańska. Zasłynął m.in. stworzeniem pierwszych map Księżyca, badaniem gwiazdozbiorów i odkryciem 4 komet. O tych właśnie badaczach nieba mieliśmy się dowiedzieć jeszcze więcej podczas konkursu.

Gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych w Mołtajnach, Barcianach i Windzie. Naszą szkołę reprezentowały - Nikola Sapela i Anita Król kl.VII oraz Kinga Halicka z kl.VIb. Na konkurs składał się test wiedzy o astronomach oraz prezentacja e-plakatów wykonanych w aplikacji Canva, a propagujących Mkołaja Kopernika lub Jana Heweliusza. Wszystkie plakaty były bardzo pomysłowe i kolorowe. W trakcie konkursu obejrzeliśmy też występ artystyczny dziewcząt z klasy VIb i VIII pod opieką pani Barbary Sulowskiej z GOK w Srokowie oraz memy o Mikołaju Koperniku przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Ochotnikiem z publiczności do wymienienia faktów z życia Kopernika okazał się Grześ z klasy VII i poradził sobie śpiewająco.

WYNIKI:

I miejsceNikola Sapela SP Srokowo
II miejsceAnita Król SP Srokowo
III miejsceJarosław Artur Wilde SP Mołtajny
IV miejsceMonika Kozłowska SP Barciany, Kinga Halicka SP Srokowo, Szymon Korshenrich SP Winda
V miejsceElena Łukasiewicz SP Winda, Marcel Wardak SP Winda, Mateusz Skonieczko SP Barciany, Karol Nosek SP Barciany, Bartosz Skwarek SP Barciany.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą o astronomach, a różnice w punktacji były niewielkie. Gratulacje !!!
Dziękuję nauczycielom i uczniom z naszej szkoły za pomoc w organizacji konkursu. Na Was zawsze mogę liczyć.

Beata Beyer
organizator, nauczyciel geografii


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: cc

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5