Pijany kierowca wyeliminowany dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu

2019-03-20 19:40:02(ost. akt: 2019-03-20 20:12:31)
Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci ze szczycieńskiej jednostki policji wykluczyli z ruchu drogowego pijanego 66-latka. Mieszkaniec gminy Jedwabno miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Nie posiadał natomiast uprawnień do kierowania.
W poniedziałek 18 marca przed godziną 22.00 dyżurny jednostki policji ze Szczytna otrzymał informację, z treści której wynikało, iż po drodze krajowej nr 58 pomiędzy miejscowościami Narty-Szczytno porusza się pojazd smart, który jedzie całą szerokością drogi i kierowca samochodu najprawdopodobniej jest pijany. Na miejsce od razu skierowany został patrol, który do zatrzymania pojazdu użył sygnałów świetlnych i dźwiękowych.

W samochodzie oprócz kierowcy znajdował się 49-letni pasażer.
Podczas badania stanu trzeźwości okazało się, że kierowca na prawie 2 promile alkoholu. Dodatkowo w wyniku sprawdzenia danych w policyjnej bazie okazało się, iż pomimo tego, że samochód jest własnością kierowcy to nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Jak tłumaczył się 66-latek ok. godz. 20:00 wypił 0,5 l wódki i postanowił jechać do Szczytna na stację paliw, aby dokupić jeszcze piwa.

Za jazdę pod wpływem alkoholu mężczyzna będzie odpowiadał z art. 178a§1 k.k. za co grozi im kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz kierowania samochodami na okres nie krótszy niż 3 lata i dodatkowo świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Policjanci przypominają również, że każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Funkcjonariusze apelują o rozsądek na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz o ograniczone zaufanie względem innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowanie pojazdem to wielka odpowiedzialność. Bądźmy czujni i zawsze reagujmy na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Od tego czy zareagujemy może zależeć czyjeś zdrowie i życie.

Nawet anonimowa informacja pod numer telefonu 112 lub przekazana policjantom może przyczynić się do wyeliminowania z dróg niebezpiecznych kierowców.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5