Do zobaczenia za rok

2019-08-02 13:00:00 (ost. akt: 2019-08-02 13:16:40)

Autor zdjęcia: GOK Janowo

Od 8 do 26 lipca dzieci z Gminy Janowo miały okazję uczestniczyć w półkoloniach integracyjnych, „Zabajane wakacje” .
„Tak niedawno żeśmy się spotkali,
a już pożegnania nadszedł czas.
Tyle żeśmy ze sobą przeżywali,
a dziś już wspomnienia łącza nas”

Tradycyjnie, już pierwszego dnia, dzieciaki ustaliły zasady panujące podczas spotkań półkolonijnych, wypisały swoją „listę życzeń”.

Przez kolejne dni uczestniczyły w warsztatach rękodzielniczych. Podczas tych spotkań powstawały osikowe kwiatki, musujące kule do kąpieli, ozdabiane były drewniane wakacyjne magnesiki na lodówkę.

Dzieci poznawały nowe techniki malarskie. Dla chętnych były sztalugi, materiały kreślarskie, dzieciaki mogły również tworzyć swoje prace na rozciągniętej folii streczowej.

Podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy dowiedzieli się jak prawidłowo się odżywiać, przygotowywały sobie zdrowe śniadania, sałatki i surówki. Poznawały smaki innych narodów. Organizowały ogniska i grille.

W pierwszym tygodniu czyli 17 lipca, udaliśmy się na wycieczkę autokarową do Garncarskiej Wioski w Kamionce. Dzieci podzielone na grupy malowały na szkle. W czasie, gdy jedni oddawali się pasjom malarskim inni oglądali filmy przyrodnicze w Kinie Przyrody.

Następnie pojechaliśmy do Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku. Dzieci z ciekawością wysłuchały jak wytapia się szkło, miały możliwość zobaczenia jak powstają przeróżne przedmioty i ozdoby ze szkła, mogły wziąć udział w konkursach. Na zakończenie tej wycieczki udaliśmy się na pola Grunwaldu.

Podczas półkolonii frajdę sprawiały: gra w podchody, piesze wycieczki do miejsc związanych z legendami janowskimi. Opowieści połączone były z atrakcjami. Na „Kucaku” na dzieciaków czekał już diabeł Paskuda, a przy kamieniu można było znaleźć ukryte słodkości. Chętni mogli pograć w piłkę nożną na boisku szkolnym, pobawić się na placu zabaw. Mieliśmy też własne KINO WAKACYJNE z popcornem i coca colą .

Tradycyjnie pod okiem Krzysztofa Chmielińskiego, Witolda Szemplińskiego oraz Marka Kierzkowskiego odbyły się zawody strzeleckie - „Akcja Lato 2019”. Dzieci doskonale poradziły sobie z wiatrówką . W tym sezonie najcelniejsze oko mieli w kategorii dziewcząt: Noemi Malinowska, Nikola Paczyńska i Alicja Jankowska a kategorii chłopców Szymon Gabryś, Kacper Ciesielski, Tobiasz Halicki. Zwycięzcom zostały wręczone przez sekretarz Dorotę Paczyńską, Krzysztofa Chmielińskiego i Krzysztofa Żukowskiego dyplomy, a dla wszystkich zawodników nagrody i upominki.

Na naukę udzielania pierwszej pomocy nigdy nie jest za wcześnie. Zaprzyjaźnieni strażacy i ratownik medyczny ( Daniel Pisarski, Łukasz Pisarski, Marek Świderski) zaprezentowali jak zachować się podczas, gdy zobaczymy leżącego, nieprzytomnego, pod jaki numer alarmowy zadzwonić, jak się przedstawić i opisać zastałą sytuację oraz jak przeprowadzić prawidłowo sztuczne oddychanie. Pokazali jak wygląda wóz bojowy, a chętne dzieci mogły wziąć udział w mini zawodach strażackich.

Na zakończenie półkolonii, czyli 26 lipca zorganizowana była wycieczka do Galindii w Iznocie. Okolice Iznoty już od V wieku p.n.e. do XIII wieku zamieszkiwały plemiona Galindów. Informacje o tych ludach żyjących na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przekazał m.in. Tacyt, Ptolemeusz. Galindowie żyli w przyjaźni z naturą, tworząc model demokracji opartej o wspólny język oraz tradycje obyczajowe i religijne.

Trasa zwiedzania obejmowała lauks Galindów, Święty Gaj, polanę obrzędów, podziemne groty Perkuna, Labirynty Demonów, Bursztynową Komnatę i pieczarę wiedźm.
Ale to co dobre szybko się kończy. Do zobaczenia za rok .
GOK Janowo


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5