Świątecznie w Janowcu Kościelnym

2021-12-20 07:00:00(ost. akt: 2021-12-17 12:29:21)

Autor zdjęcia: Urząd Gminy Janowiec Kościelny

Tradycją gminy Janowiec Kościelny jest organizowanie Wigilii Seniora. W tym roku wydarzenie to miało jeszcze bardziej urozmaiconą formę.
Już od godzin przedpołudniowych w Samorządowym Ośrodku Kultury w Janowcu Kościelnym odbywały się warsztaty. Powstawały niezwykłe prace, tematycznie nawiązujące do Bożego Narodzenia. Uczestnicy warsztatów oprócz manualnych zdolności wykazali się także niezwykłą kreatywnością. Powstały m.in. aniołki do zawieszenia na choince, stroiki, bombki i słodkie pierniki. Każda ozdoba świąteczna z pewnością sprawi radość, tym bardziej, że była to wspólna praca dzieci i seniorów.

Miłą niespodzianką była też wizyta „aniołków”. W tę rolę wcielili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie -Grabowie. Dzieci zaprezentowały naprawdę anielski taniec, co w połączeniu z pięknymi strojami wywołało zachwyt i zasłużone gromkie brawa.

Wieczerza Wigilijna rozpoczęła się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie, a jako gospodarz gminy okolicznościową ewangelię odczytał wójt gminy - Piotr Rakoczy. Wspólna modlitwa przed posiłkiem oraz symboliczne podzielenie się opłatkiem było częścią tradycji bożonarodzeniowych. Na stole ustawiono wigilijne potrawy, pod obrusem sianko, na stole świece- wszystko to jest wyznacznikiem kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Uczestnicy z ochotą degustowali potrawy. Każdy zgodzi się chyba ze stwierdzeniem, że na te wigilijne czeka się cały rok. Kulinaria stanowią dziedzictwo kulturowe, a bez wątpienia wigilijne potrawy zajmują znacząca rolę.

Ten wyjątkowy wieczór nie mógł odbyć się bez kolęd. W tej kwestii swój muzyczny talent, oprócz uczestników prezentowali wykonawcy Koncertu Piosenek, pastorałek i kolęd: wokal- Jagoda Wasiłowska, akompaniament Krzysztof Żukowski.

Gromkie brawa były wyrazem uznania za talent, pasję, umiejętności i aranżację w znanej wszystkim formule- a ta jest najpiękniejsza.

Z dalekiej podróży i z workiem pełnym świątecznych upominków przybył również Mikołaj. Mimo nawału pracy w tym okresie zdążył obdarować zebranych prezentami. Zarówno Mikołaj, jak i uczestnicy wykazali się dużą dawką humoru.

Swoją obecnością zaszczycił nas przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Jan Nawrocki , który oprócz przekazanych życzeń, podkreślił znaczenie polskiej wsi w kultywowaniu tradycji, zapewniając przy tym, iż KOWR wspiera polskie rolnictwo nie tylko poprzez inwestycje, lecz także poprzez współfinansowanie tego typu przedsięwzięć, gdyż to człowiek, mieszkaniec polskiej wsi jest najważniejszy.

Zofia Wielgus
Sekretarz Gminy


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Gmina2811012

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5