Dzięki rolnikom w polskich domach nie brakuje chleba [ZOBACZ ZDJĘCIA]

2019-08-31 17:52:56(ost. akt: 2019-08-31 21:58:55)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Już po raz 34 obchodziliśmy Gminne Święto Pieczonego Ziemniaka i Święto Plonów w Janowcu Kościelnym. Pogoda dopisała, na stadion gminny w Kucach przybyło wielu mieszkańców i sympatyków Poboża.
Tegoroczne obchody tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w Kościele Parafialnym w Janowcu Kościelnym. Po liturgii korowód dożynkowy przemaszerował na stadion gminny w Kucach, na którym miała miejsce uroczysta inauguracja Święta Pieczonego Ziemniaka.


Starostowie dożynek Teresa Nowosielska z Nowej Wsi Wielkiej oraz Jerzy Krajewski z Jabłonowa- Adamów przekazali chleb na ręce gospodarzy. — Przynieśliśmy ten chleb, wykonany z mąki ze zboża pochodzącego z tegorocznych zbiorów, aby był roztropnie i uczciwie rozdany wśród mieszkańców — mówiła starościna Teresa Nowosielska. Wójt Piotr Rakoczy podziękował za chleb, będący darem pracy rolników, obiecując że podzieli chleb sprawiedliwie, tak by nikomu go nie zabrakło.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Następnie Piotr Rakoczy przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość. — Rolnik pracuje przez cały rok, a zebrane plony są symbolizują zwieńczenie trudu, są także potrzebą podziękowania Bogu za owoce tej pracy. Drodzy rolnicy to wasze święto, a dożynki to piękny obrzęd- nasza polska tradycja — mówił wójt.

Obrazek w tresci

Głos zabrali także zaproszeni goście: Lidia Staroń- senator RP, Andrzej Maciejewski- poseł na sejm RP, Patryk Kozłowski- rady sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, doradca wojewody, Marcin Paliński- starosta nidzicki, Sylwia Jaskulska- członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

— Współczesne rolnictwo to silnie rozwijająca się gałąź gospodarki. Nasi rolnicy produkują żywność wysokiej jakości, eksportowaną i docenianą również za granicami. Dzisiejsze wydarzenie to okazja, by podziękować rolnikom za ogrom pracy podczas tegorocznych żniw — mówił Patryk Kozłowski

Obrazek w tresci

— Święto Plonów to wyjątkowe wydarzenie, które podsumowuje pracę rolników. Dziękujemy rolnikom za ich poświęcenie, zaangażowanie. Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą doprowadzili do tego, że w polskich domach nie brakuje chleba — mówił Marcin Paliński.

Obrazek w tresci

Piotr Rakoczy- wójt gminy Janowiec Kościelny oraz Marianna Malinowska- przewodnicząca rady gminy wręczyli podziękowania: Wojciechowi Szypulskiemu, Robertowi Radzymińskiemu, Januszowi Wojciechowskiemu za wieloletnie wspieranie klubu piłkarskiego LKS Orzeł Janowiec Kościelny, starostom tegorocznych dożynek Teresie Nowosielskiej i Jerzemu Krajewskiemu

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Nagrodę Primus inter pares otrzymali także absolwenci szkoły w Janowcu Kościelnym: Julia Kowalska i Olaf Gałęziewski. Podziękowania wręczono również Ewie Ostrowskiej- dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym.

Obrazek w tresci

Wójt Piotr Rakoczy podziękował także Franciszkowi Borowemu, który przez 33 lata pełnił funkcję sołtysa sołectwa Połcie Młode.

Obrazek w tresci

Po części oficjalnej na scenie pojawiła się Mławska Orkiestra Dęta. Zebrani obejrzeli także występ Uniwersytetu III Wieku.

Obrazek w tresci

Wiele atrakcji dostarczył przybyłym turniej sołectw. Drużyny rywalizowały w konkurencjach takich jak: kulanie słomy, bieg w nartach na czas, slalom ogrodnika, wyścigi taczek, rzut snopkiem, dożynkowa kasa.

Wyniki Turnieju Sołectw:

1. Pokrzywnica - 20 pkt.
2. Gwoździe - 17 pkt.
3. Safronka - 15 pkt.
4. Nowa Wieś Dmochy - 15 pkt.
5. Połcie Stare - 12 pkt.
6. Janowiec Kościelny - 11 pkt.

Obrazek w tresci

Wszystkie sołectwa, które przygotowały stoiska zostały nagrodzone. W tym roku piękne "chatki" przygotowały sołectwa: Gwoździe, Nowa wieś Dmocha, Safronka, Kuce, Janowiec Kościelny, Pokrzywnica Wielka, Napierki i Połcie Stare.

Obrazek w tresci

Jury w składzie: Paweł Przybyłek- wicestarosta nidzicki, Joanna Szczepkowska- kierownik oddziału terenowego KRUS w Nidzicy, Dorota Paczyńska wyłoniło zwycięzców konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz najlepszą potrawę ziemniaczaną.

Obrazek w tresci

Wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy:

1. Iwany (wieniec nr 2)
2. Bielawy (wieniec nr 1)
3. Nowa Wieś Dmochy (wieniec nr 3)
4. Safronka (wieniec nr 4)

Zwycięski wieniec będzie reprezentował gminę na dożynkach wojewódzkich w Olsztynku.

Obrazek w tresci

Spośród 12 potraw serca jury szczególnie podbiły dania przygotowane przez:

1. Wiolettę Duchnę
2. Edytę Kutryb
3. Leszka Stryjewskiego

Obrazek w tresci

Po podsumowaniu konkursów sołeckich przybyli udali się na pokazy strażackie.

W trakcie imprezy zainteresowani mogli skorzystać z mobilnego parku rozrywki dla dzieci, koktajl baru dla najmłodszych, do dyspozycji były stoiska handlowe, żywa zabawa fantowa, wystawa aut terenowych, pokaz zabytkowych traktorów z tak 50-tych. Nie zabrakło stoisk wystawowych szkół i firm.

Podczas koncertowego wieczoru na scenie zaprezentowały się zespoły: Pobożanki, Droga na Ostrołękę, Dip Band. Gwiazdą wieczoru był zespół Bayera.

[fbpost]https://www.facebook.com/nidzica.wm/videos/2470468416523558/">

zl



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5