Nadia potrzebuje pomocy

2019-07-19 16:00:00(ost. akt: 2019-07-18 12:47:02)

Autor zdjęcia: Archiwum rodzinne

JANOWIEC KOŚCIELNY\\\ Sześcioletnia Nadia od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Przeszła też wylew krwi do mózgu. W wieku 3 lat uaktywniła się u niej epilepsja. Leczenie dziewczynki jest bardzo kosztowne.
Mukowiscydoza to choroba genetyczna. Jest chorobą ogólnoustrojową, która wpływa na pracę przede wszystkim układu oddechowego. Atakuje płuca, oskrzela, wątrobę, trzustkę.

— Na szczęście nasza córeczka ma dobry układ odpornościowy. Dlatego nie zapada aż tak często na różne choroby — mówią rodzice dziewczynki.
Zapewne dlatego, że jej leczenie przebiega wielokierunkowo. Nadia ma 3 razy dziennie inhalacje z soli fizjologicznej. Jest oklepywana po każdej inhalacji. Bierze leki na wątrobę, cały komplet witamin.

— Dostaje również przed każdym posiłkiem leki na trawienie, żeby jej układ pokarmowy działał sprawnie. Przez to jest szczupła i bardzo blada — mówią rodzice.

— Nadia dostaje również leki na epilepsję, które jeżeli nie są podawane w odpowiednich odstępach czasu od leków na mukowiscydozę, to mogą wywołać epilepsję — dodają.

Tata Nadii pracuje, a mama opiekuje się córeczką. — Żona funkcjonuje z zegarkiem w ręku. Wszystko ma poustalane od samego rana po wieczorne godziny. Musi pilnować godzin podawania leków, posiłków — mówi pan Sylwester.
Nadia, mimo swojej choroby, jest szalonym dzieckiem.

— Jednego dnia wszędzie jej pełno, a drugiego jest zadziwiająco spokojna i zrównoważona. Ma jednak swoje humorki, ale też potrafi rozbawić nas do łez. Uwielbia bawić się z rówieśnikami. Chętnie rysuje, układa puzzle, skacze na trampolinie — mówią rodzice.

Leczenie Nadii jest bardzo kosztowne. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc Nadii, na 3 Turniej Szóstek Piłkarskich, który odbędzie się na stadionie w Kucach 21 lipca o godz. 10:00. W trakcie turnieju rozegrany zostanie mecz charytatywny dla Nadii. Zagrają samorządowcy z gminy Janowiec Kościelny z samorządowcami gminy Janowo.
Zgłoszenia drużyn do turnieju pod numerem telefonu 518 979 693.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5