Uczniowie technikum leśnego chronią płazy

2016-03-07 19:57:25(ost. akt: 2016-03-07 17:09:16)

Autor zdjęcia: archiwum ZSZ

Uczniowie Technikum Leśnego Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie Osadzie wraz z Nadleśnictwem Dwukoły zaangażowali się w ochronę czynną płazów

Wraz z nadejściem wiosny płazy, po przebudzeniu się z zimowego letargu, zaczną gody, które odbywają się w wodzie, w płytkich czystych, dobrze nasłonecznionych stawach, starorzeczach, jeziorkach, rozlewiskach rzecznych. W wodzie następuje także rozwój młodego pokolenia. Szlaki migracyjne przecinają często ruchliwe drogi, przez co wiele płazów ginie pod kołami samochodów.

Dlatego też, na wybranym odcinku drogi wiodącej z Iłowa-Osady do Dwukół, uczniowie klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik leśnik pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Lidii Śmigielskiej-Wojtyniak i pracowników Nadleśnictwa Dwukoły, m.in. inż. nadzoru Zbigniewa Lemańskiego i stażysty Michała Guzowskiego, zajęli się ochroną płazów.

- Zostały przygotowane powierzchnie wzdłuż wskazanego odcinka drogi przez ustawienie specjalnych płotków uniemożliwiających wejście płazom na jezdnię. Wzdłuż tej przeszkody uczniowie ustawili pojemniki - wiadra. Migrujące płazy szukając przejścia na drugą stronę drogi wpadną do wiader - pułapek, a następnie zostaną z nich wybrane i przeniesione na drugą stronę drogi. W ten sposób bezpiecznie docierają do stawów, w których rozpoczynają gody - dodaje opiekun pani Lidia Śmigielska-Wojtyniak.

Na terenie Nadleśnictwa Dwukoły występuje wiele gatunków płazów, m.in: rzekotka drzewna, ropucha szara, ropucha zielona, żaba trawna, żaba moczarowa oraz traszki.

Warto przypomnieć na koniec, że wszystkie gatunki płazów są objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich płoszyć, a tym bardziej zabijać, a także niszczyć ich siedlisk. Płazy są niezwykle ważnymi elementami ekosystemów przyrodniczych, są również bardzo pożyteczne dla nas, ludzi. Wspomagają nas w walce z owadami, będącymi szkodnikami upraw i insektami (komary, muchy).

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fred #1951002 | 46.170.*.* 11 mar 2016 14:00

    bardzo dobrze : )

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5