Niech profilaktyka nam nie umyka

2023-10-05 09:48:30(ost. akt: 2023-11-20 09:23:34)

Autor zdjęcia: archiwum szpitala/Alina Laskowska

Badania krwi to najprostsze i najskuteczniejsze narzędzie diagnostyczne. Wykonywane regularnie pozwalają na monitoring stanu zdrowia i umożliwiają wykrycie ewentualnych nieprawidłowości jeszcze zanim rozwiną się w poważne choroby i staną się przyczyną uciążliwych objawów, utrudniających funkcjonowanie. Niestety wciąż zbyt rzadko się badamy.
Oddanie krwi trwa kilka minut. Pobrany materiał to ogromna dawka wiedzy na temat naszego stanu zdrowia. Wykonując badania profilaktyczne krwi, to najlepszy prezent jaki możemy sobie podarować. Dlaczego z tego nie korzystamy?

Zaplanuj przegląd... siebie
Czy zdarzyło Ci się kiedyś nie zrobić badania technicznego samochodu? Z pewnością nie, bo przecież przegląd jest obowiązkowy. A co gdyby zatroszczyć się o siebie, tak jak o auto i chociaż raz w roku wykonać przegląd swojego organizmu? Badania diagnostyczne nie są obowiązkowe, ale czy trzeba prawnego przymusu, aby zadbać o zdrowie? Nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że wszystko jest w porządku, warto co pewien czas poddać się badaniom profilaktycznym. Może się bowiem okazać, że nie wszystko z naszym zdrowiem jest dokładnie tak, jak się nam wydaje. Wiele chorób nie daje odrazu objawów, ale w badaniu krwi widać, że coś się dzieje. Można zareagować, zanim będzie za późno. Dlaczego zatem idziemy na badanie krwi, kiedy choroba już na dobre rozgościła się w naszym organizmie?
— Nie ma ograniczeń co do częstotliwości zlecania badań diagnostycznych finansowanych ze środków publicznych, w tym badań morfologii krwi. Przeprowadza się je tak często, jak jest to medycznie uzasadnione. Wystarczy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o zlecenie na badania. — mówi mgr analityki med. Andrzej Fedus diagnosta laboratoryjny w Szpitalu Powiatowym w Iławie. — Spokojnie można sobie raz w roku taki przegląd zaplanować zupełnie za darmo. Do czego zachęcam. Warto poświęcić chwilę na pobranie krwi, aby cieszyć się życiem lub, w razie czego, podjąć szybkie działania w powrocie do zdrowia.

Statystyki alarmują
Według raportu GUS “Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2020 roku”, liczba osób wykonujących badania profilaktyczne wzrasta wraz z wiekiem. W grupie wiekowej 25-44 lat było to 41,9 proc., w grupie wiekowej 60-69 lat wynosiło 55,1 proc., a w grupie wiekowej 80+ wynosiło 68,6 proc. W porównaniu do roku 2016, odnotowano spadek liczby osób przeszłych badania laboratoryjne we wszystkich grupach wiekowych, z wyjątkiem grupy wiekowej 17-24 lat. Liczba młodych dorosłych, którzy przeszli badania profilaktyczne, była o 3,6 proc. niższa w 2016 roku w porównaniu do roku 2020.
Statystyki GUS pokazują, że częściej badania laboratoryjne wykonują osoby z wyższym wykształceniem, mieszkające w miastach, z wyższymi zarobkami. Raport GUS dotyczący ochrony zdrowia w gospodarstwach domowych w roku 2020 pokazuje, że tylko 43% badanych członków gospodarstw domowych przeprowadziło badania laboratoryjne. To oznacza, że Polska cofnęła się w tej statystyce o kilka lat, ponieważ w roku 2016 odsetek ten był wyższy i wynosił 46%.
Według raportu, w 2020 roku badania morfologiczne krwi wykonało 39,5 proc. Polek i Polaków, badanie ogólne moczu – 30,7 proc., badanie ogólne kału – 2,2 proc.
Zaledwie 16,1 proc. kobiet w 2020 roku wykonało badanie cytologiczne, natomiast w 2016 roku 18,2 proc. Niecałe 5 proc. mężczyzn (4,9 proc.) poddało się badaniom poziomu PSA, czyli badaniom prostaty. W 2016 roku wynik ten wynosił powyżej 5 proc. (5,6 proc.).
Bardzo niepokojące są te ostatnie liczby, szczególnie. kontekście danych Krajowego Rejestru Onkologicznego, z których wynika, że rak szyjki macicy jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem u kobiet, a rak prostaty jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Co u ciebie słychać?
— Chcemy wiedzieć, czy masz prawidłowy poziom żelaza, zajrzymy w Twoje TSH, zobaczymy czy stan wapnia jest u Ciebie prawidłowy. Damy znać czy masz jakies problemy i niedobory zdrowotne. Chcemy zadbać o Twoje zdrowie — mówi diagnosta Andrzej Fedus i proponuje diagnostykę z doładowaniem w promocyjnych cenach.
Nowy progam diagnostyki profilaktycznej w Szpitalu Powiatowym w Iławie to świetna okazja, aby zrobić coś dla siebie i swoich bliskich. Pakiet badań w ramach akcji "Co u ciebie słychać?" został przygotowany przez specjalistów z iławskiego szpitala i jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów ze względu na wiek.
Badania z pakietu profilaktycznego wykonasz w Laboratorium Diagnostycznym Powiatowego Szpitala w Iławie, które jest czynne: poniedziałek – piątek: 7:15 – 19:00
sobota: 7:15 – 12:00.

— Oprócz naszej podstawowej dzałalności leczniczej, bardzo duży nacisk kładziemy na diagnostykę. Wychodzimy do mieszkańców powiatu iławskiego z inicjatywą, żeby się badali. Najprostszą formą badania są badania w laboratorium, one wymagają najmniej zaangażowania ze strony pacjenta, a dają możliwość wychwycenia różnego rodzaju chorób na pierwotnym etapie. Dlatego chcemy zachęcić do skorzystania z pakietów badań, które dają możliwość szerszego spojrzenia na stan zdrowia pacjenta, a z których można skorzystać będąc w naszym laboratorium, punkcie pobrań, przy jednym pobraniu krwi. Staramy się, aby nasza oferta dla pacjentów była bardzo konkurencyjna, żeby ceny nie były zbyt wysokie — mówi — Zależy nam, aby pacjenci w jak najwcześniejszych stadiach choroby trafiali do nas, żeby można było im pomóc, bo szczęśliwy pacjent to jest dla nasz największa satysfakcja.
Nie czekaj! To doskonała okazja, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i sprawdzić, czy wszystko jest w najlepszym porządku.
— Nasza akcja profilaktyczna trwa do 30 listopada, więc masz jeszcze sporo czasu, by skorzystać z tych korzystnych cen — zachęca Andrzej Fedus.


Laboratorium Diagnostyczne w Szpitalu Powiatowym w Iławie dysponuje zapleczem badawczym, wyposażonym w nowoczesną aparaturę oraz doświadczonym zespołem specjalistów, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na szybkie i wiarygodne wyniki. Rocznie Laboratorium wykonuje ok. 300 000 badań dla osób indywidualnych oraz pacjentów szpitalnych oddziałów czy poradni. Wysoka jakość wykonywanych badań w Laboratorium Diagnostycznym potwierdzona jest certyfikatem uzyskanym w ramach kontroli jakości organizowanej przez Centralny Ośrodek Badania Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej oraz firmę Labquality. Pacjenci ze skierowaniem na BADANIA PILNE – obsługiwani są CAŁODOBOWO. Laboratorium Diagnostyczne wykonuje ponadto badania komercyjne w konkurencyjnych cenach.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5