[ZDJĘCIA] Koncert z okazji "Dnia Niepodległości"

2023-11-18 17:51:38(ost. akt: 2023-11-19 08:30:29)

Autor zdjęcia: TomColor/ GOK Laseczno

Z okazji „Święta Niepodległości Polski” GOK Laseczno w sobotnie popołudnie 11 listopada i zorganizował dwuczęściowy koncert , na który złożyły się różne formy muzyczne.
Gości, przywitała Grażyna Piękos, dyrektor GOK Laseczno i wójt Krzysztof Harmaciński, który w ciepłych słowach podkreślił, jak ważna jest ojczyzna i jej niepodległość w życiu każdego Polaka i jednocześnie złożył życzenia publiczności.

Na koncert przybyli przedstawiciele władz samorządowych: Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Warmińsko -Mazurskiego, Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Wicestarosta Marek Polański z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Iława Roman Piotrkowski, zastępca Burmistrza Miasta Iławy Krzysztof Portianko, zastępca Wójta Gminy Iława Andrzej Brach, Sekretarz Gminy Iława Krzysztof Bądkowski, Radne Gminy Iława - Emilia Skolmowska i Izabella Kurek, dyrektorzy szkół gminnych i inni znamienici goście z gminy i powiatu Iława, a także z powiatów ościennych.

Na gokowskiej scenie oprócz zawodowych artystów, wystąpili także laureaci XII Rejonowego Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej pn. „Dźwięki, które łączą pokolenia”, dziecięcy zespół ludowy „Dzieci Ziemi Iławskiej”, działający w GOK Laseczno.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, Hymnu Państwowego i zaprezentowania elementów poloneza warmińskiego i pieśni patriotycznych („Polskie kwiaty”, „Taki kraj”) przez dziecięcy zespół ludowy. Następnie etiudę f-moll Fryderyka Chopina zagrał uczeń warszawskiej szkoły muzycznej Filip Plec, dawny członek zespołu „Dzieci Ziemi Iławskiej”, absolwent SP Ząbrowo i PSM I St. w Iławie.

Piosenki patriotyczne i żołnierskie wykonali laureaci poszczególnych kategorii: Hanna Jarzębska (Pacółtowo), Zuzanna Pełka (SP nr 1 w Iławie) i Liliana Kożuchowska (SP Ząbrowo). Ww. laureatom dyplomy i nagrody wręczyli Krzysztof Harmaciński- Wójt Gminy Iława i Grażyna Piękos Dyrektor GOK Laseczno.
W dalszej części koncertu trzy utwory F. Chopina (Polonez A-dur, Nocturn fis-moll i Walc e - moll) zaprezentowała Monika Kopaczewska - Ratajczyk, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i nauczyciel PSM II st. w Grudziądzu.

Na uwagę zasługuje fakt, że obydwoje pianiści pochodzą z gminy Iława. Ta część koncertu miała bardzo podniosły charakter.

Następnie za sprawą niezwykłego lubelskiego zespołu, którego liderem jest Łukasz Jemioła publiczność mogła przenieść się w atmosferę lat międzywojennych. W wykonaniu gwiazdy wieczoru usłyszeliśmy znane piosenki z tamtych lat, za sprawą których publiczność wspaniale się bawiła i razem z artystami wykonywała fragmenty znanych przebojów.

Po koncercie zespołu Łukasza Jemioły wręczono nagrody i wyróżnienia pozostałym laureatom, zarówno festiwalu piosenki polskiej, jak i konkursu plastycznego „Piękna i Niepodległa”. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac uczestników konkursu plastycznego pn. "Piękna i Niepodległa". Podczas koncertu przedstawiona została prezentacja multimedialna przedstawiająca „Mieszkańców gminy Iława na starej fotografii”, związana z projektem "Ojczyzna, moja miłość i duma", dofinansowanym ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Imprezę prowadziła Grażyna Piękos.

Dyrektor GOK wraz z Pracownikami dziękuje wszystkim artystom i publiczności za wspólne celebrowanie Święta Niepodległości Polski.


źródło: GOK Laseczno
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5