[ZDJĘCIA] Promocja Akcji Movember profilaktyki męskich nowotworów w Szpitalu Powiatowym w Iławie

2023-11-08 13:39:41(ost. akt: 2023-11-08 14:08:36)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Dnia 8 listopada 2023 roku, o godzinie 11:00, w sali konferencyjnej Szpitala Powiatowego w Iławie odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone profilaktyce raka prostaty i jąder u mężczyzn z okazji międzynarodowej akcji Movember. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli różnych służb, a także specjalistów medycznych oraz lokalne media.
Akcja Movember narodziła się w Australii w 1999 roku i od tego czasu rozprzestrzeniła się na cały świat. Nazwa "Movember" to połączenie słów "moustache" (wąsy) i "November" (listopad) i symbolizuje ideę akcji - mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy i przez cały listopad rozmawiają o męskim zdrowiu.

Celem tej kampanii jest podniesienie świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem raka prostaty i jąder.
Spotkanie miało na celu promocję profilaktycznych badań w zakresie raka prostaty i jąder.

Podczas wydarzenia odbyła się prelekcja ekspercka, którą poprowadzili specjaliści z dziedziny urologii i diagnostyki laboratoryjnej: specjalista urolog dr Michał Bielski oraz kierownik Laboratorium Analitycznego Andrzej Fedus.

Jednym z głównych punktów programu było przeprowadzenie u zgromadzonych panów badań PSA - skutecznego testu z krwi pozwalającego wykryć raka prostaty we wczesnej fazie.

Wyjątkową wartość wydarzeniu dodali przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, w tym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Iławie , Komenda Powiatowa Policji w Iławie, Służba Więzienna z Zakład Karny w Iławie oraz Powiat Iławski z udziałem Starosty Iławskiego Bartosza Bielawskiego. Panowie ci stali się ambasadorami akcji, udowadniając swoim przykładem, jak istotne jest dbanie o zdrowie męskie i profilaktykę nowotworową.

Statystyki dotyczące raka prostaty i jąder są zatrważające. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat i aż 80% mężczyzn po 80 roku życia może zachorować na raka prostaty. To dlatego badania profilaktyczne oraz wczesne wykrywanie nowotworów są tak ważne.

Warto podkreślić, że do końca listopada w Laboratorium Analitycznym szpitala dostępne jest badanie PSA w promocyjnej cenie 18 zł. To doskonała okazja, by zadbać o swoje zdrowie. Mówmy o tych kwestiach, otwierajmy rozmowy i dbajmy o zdrowie męskie. Każda akcja, każde badanie może uratować życie.źródło: Szpital Powiatowy w Iławie
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5