[ZDJĘCIA] Burmistrz Dawid Kopaczewski: oddajemy do użytku mieszkańców kolejny odcinek ścieżek rowerowych w samym centrum miasta

2023-10-30 15:32:14(ost. akt: 2023-10-30 15:36:52)

Autor zdjęcia: UM

Już oficjalnie oddano do użytku 760 mb ścieżek pieszo-rowerowych łączących ul. Kopernika z Dworcem PKP i skrzyżowaniem ul. Sobieskiego i Andersa. Dla mieszkańców Iławy oznacza to kolejne trasy do wycieczek rowerowych i pieszych spacerów. Inwestycja mimo, że w centrum miasta odkryła dla iławian niedoceniony potencjał tego rejonu.
— Coraz większa ilość samochodów na ulicach naszego miasta, korki w godzinach szczytu to problem, który staramy się rozwiązać poprzez inwestowanie w zrównoważony transport. Chcąc zachęcić mieszkańców Iławy do korzystania np. z rowerów nieustannie powiększamy sieć ścieżek rowerowych. W wypadku tego odcinka ma to wyjątkowe znaczenie bo połączone zostały newralgiczne części miasta ze ścieżkami na dworcu PKP — mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.


Nowe ścieżki połączyły istniejący ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Kopernika z trasą przy urzędzie skarbowym, skąd biegnie już trasa do dworca PKP. Wykonano także rozgałęzienie ścieżki w kierunku zachodnim tuż przy budynku starostwa powiatowego łącząc tym samym nowy odcinek z trasą na ul. Andersa.


— Dziś już z niemal każdego zakątka Iławy da się dojechać rowerem, a turyści przyjeżdżający do nas pociągiem mogą w kilka minut z dworca dotrzeć jednośladem lub spacerem nad sam Jeziorak – dodaje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Oprócz ścieżek pieszo-rowerowych zadanie obejmowało także wykonanie infrastruktury technicznej tj. oświetlenia i monitoringu. Prace budowlane wykonała iławska spółka Kombud, a wartość zadania wyniosła 2,7 mln zł.

— W budżecie miasta na rok 2024 zarezerwowaliśmy także środki na dodatkowe elementy tuż przy nowych ścieżkach. W pierwszym kwartale przyszłego roku zainstalowane będą tu urządzenia siłowni zewnętrznej i urządzenia rekreacyjne jak np. hamaki. Powstanie także plac zabaw. W ten sposób cały rejon nowych ścieżek stanie się kolejnym celem rowerowych wycieczek i pieszych, rodzinnych spacerów dla iławianek i iławian — dodaje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Budowa ścieżek na ul. Kopernika do dworca PKP jest częścią projektu pn. „Zrównoważony rozwój komunikacji publicznej w Iławie“. dofinansowanym w 80,99% ze środków RPOWiM na lata 2014-2020. Części składowe zadania oprócz budowy ww. ścieżek obejmowały także: zakup 2 autobusów elektrycznych, ładowarki, dostawę 7szt. tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, częściową wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne na osiedlu Piastowskim oraz doświetlenie przejścia dla pieszych ul. Piaskowej.

Wartość całego projektu to 8 022 255,66 zł w tym kwota dofinansowanie 5 572 995,02 zł.


źródło: UM Iława
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5