Alkoholizm to duży problem społeczny

2023-09-08 07:03:11(ost. akt: 2023-10-10 08:16:06)

Autor zdjęcia: Szpital Powiatowy w Iławie

Uzależnienie od alkoholu dotyczy nie tylko samego uzależnionego, ale również dotyka osób z jego najbliższego otoczenia. Z kolejnym wypitym piwem czy kieliszkiem wina, burzone są podstawowe wartości, jak rodzina, praca czy zasady etyczne i moralne. Alkoholicy krzywdzą siebie, ale także innych. W Szpitalu Powiatowym w Iławie czekają specjaliści, którzy poprowadzą przez trudną drogę do trzeźwości.
W Polsce alkohol pije około 80 procent wszystkich dorosłych. Zdecydowana większość pijących spożywa napoje alkoholowe w sposób, który nie powoduje żadnych problemów dla nich i dla innych osób. Taki wzór picia określamy często jako „towarzyski”, „w normie”, „rozsądny”, „odpowiedzialny”. Charakteryzuje się małą częstotliwością picia, ograniczoną ilością wypijanego alkoholu ( jednorazowo, a także w czasie tygodnia czy roku ) oraz społecznie uzasadnionymi okolicznościami. Ryzyko negatywnych konsekwencji jest niewielkie.

Sytuacja, w której picie alkoholu staje się przyczyną problemów zdrowotnych czy społecznych skłania najczęściej do myślenia, że mamy do czynienia z uzależnieniem. Niesłusznie, bo szacunkowa liczba osób uzależnionych w Polsce to ok. 100 tys., zaś liczba osób pijących ryzykownie czy szkodliwie przekracza dwa miliony i to właśnie te osoby będą częściej powodowały problemy swoim nadmiernym piciem.
— Obie te grupy: - piją za dużo alkoholu (jednorazowo lub w ciągu tygodnia czy miesiąca ), — spożywają go za często ( znacznie częściej niż uzasadniałoby to pice towarzyskie związane z organizacją życia społecznego w ramach czasu wolnego), — piją w nieodpowiednich okolicznościach ( kiedy na pewno nie powinno się pić, np. w sytuacji chorób wykluczających picie alkoholu, podczas kierowania pojazdami, w ciąży, w pracy ), i ponoszą z powodu nadużywania alkoholu różnego rodzaju konsekwencje — wyjaśnia Iwona Śliwińska, kierownik Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu Szpitala Powiatowego w Iławie — Zatem wzór picia osób uzależnionych i pijących szkodliwie może być podobny. To co różni obie te grupy, to występowanie u osób uzależnionych objawów uzależnienia.

Czy to już?
Pierwsze objawy alkoholizmu są zazwyczaj bagatelizowane. No bo jak? To tylko alkohol, piję dla przyjemności, przecież dwa piwka dziennie to i sąsiad pije! Można mnożyć w nieskończoność argumenty, których używają osoby u progu alkoholizmu. A to się właśnie dzieje, osoba uzależniona odczuwa silny, nieodparty przymus sięgania po alkohol, doświadcza szeregu nasilających się dolegliwości fizycznych i psychicznych po przerwaniu lub znacznym ograniczeniu picia ( drżenie mięśniowe, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki), które ustępują po wypiciu kolejnej porcji alkoholu oraz pije alkohol inaczej niż tego naprawdę pragnie ( więcej i dłużej niż planuje, ma problemy z utrzymaniem zaplanowanej abstynencji). Czerwona lampka (wcale nie czerwonego wina) powinna oślepiać!
— To właśnie z tego powodu osobie uzależnionej trudno jest przerwać picie, zachować trwałą abstynencję czy pić alkohol w sposób umiarkowany. Bezwzględnie wymaga ona specjalistycznej pomocy w placówkach leczenia uzależnień — mówi Iwona Śliwińska i wyjaśnia, że osoby pijące szkodliwie nie mają objawów pozwalających zdiagnozować uzależnienie. O ile zatem nie cierpią na schorzenia wymagające całkowitego powstrzymania się od picia alkoholu ( np. cukrzyca, zapalenie wątroby, trzustki itp.), mogą i powinny próbować zmienić swój model picia na mniej niszczący dla siebie i otoczenia.


Błędne koło uzależnienia
Cechą charakterystyczną uzależnienia od alkoholu jest kontynuowanie picia mimo przykrych konsekwencji. 1/3 osób uzależnionych od alkoholu doświadcza zaburzeń lękowych, czasem mają za sobą stany zatrucia, zaczynają pojawiać u nich problemy zdrowotne, doświadczają problemów w życiu rodzinnym, kłótni z powodu nadmiernego picia. Niestety to za mało, aby zrezygnować z picia. Podejmowane próby abstynencji kończą się niepowodzeniem i powodują u osoby uzależnionej
poczucie winy i wstydu, a z kolei te nieprzyjemne emocje wzmagają potrzebę sięgania po alkohol, po to, żeby poprawić sobie nastrój.
— Zdarza się, że okresy abstynencji wykorzystywane są jako dowód na kontrolowanie picia — podkreśla Iwona Śliwińska i podaje najczęściej słyszane zdania, od alkoholika, który uważa, że nim nie jest. Typowe...


"Gdybym był uzależniony, to bym pił codziennie", "Nie piłem przez dwa tygodnie, alkoholik tak by nie potrafił". "Piję tylko piwo" lub "Nie piję tanich alkoholi", "Piję tylko dobre wino", "Mam pracę utrzymuję rodzinę, alkoholik to ktoś z marginesu społecznego".

Koszmar całych rodzin
Nadużywanie alkoholu przez jedną osoba w rodzinie wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny jako całości oraz powoduje szkody osobiste każdego z jej członków zarówno — dorosłych, jak i dzieci. Szkodliwe picie alkoholu, a zwłaszcza uzależnienie, rodzi bardzo poważne konsekwencje psychologiczne, społeczne i materialne. Prowadzi do dezorganizacji rodziny lub jej rozpadu. Zmiany te postępują stopniowo i są efektem przewlekłego, narastającego problemu picia alkoholu przez bliską osobę.
— Życie w długotrwałym stresie spowodowanym piciem osoby bliskiej i nad odpowiedzialnością za rodzinę może rodzić poważne konsekwencje zdrowotne: zaburzenia nerwicowe, zaburzenia emocjonalne (huśtawkę nastrojów, stany lękowe i depresyjne, napięcie i stan ciągłego pogotowia emocjonalnego), pustkę duchową i brak nadziei. Konsekwencją życia z osobą nadużywającą alkoholu może być współuzależnienie, które nie jest chorobą lecz utrwaloną reakcją na przewlekłą i niszczącą sytuację życiową wynikającą z picia osoby bliskiej. Energia rodziny koncentruje się głównie na alkoholiku i przeciwdziałaniu jego destrukcyjnym zachowaniom. Tym samym zaniedbywane są inne sfery życia rodzinnego, a co najważniejsze - prawidłowe wychowywanie dzieci staje się praktycznie niemożliwe — wyjaśnia Iwona Śliwińska.

Otaczamy opieką chorego i cała jego rodzinę
W Szpitalu Powiatowym w Iławie są dwie profesjonalnie funkcjonujące komórki organizacyjne tj. Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz Oddział Leczenia Uzależnień. Oferta terapeutyczna obu komórek, spełnia wymogi NFZ, a jednocześnie jest zgodna z opracowanym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych modelem skutecznego leczenia uzależnień.
— W poradni leczenie trwa rok, w tym czasie pacjent przechodzi przez różne etapy zmagania się z chorobą, od edukacji po uczenie się ważnych umiejętności potrzebnych do trzeźwego życia. Program poradni opieką otacza także bliskich osoby uzależnionej — mówi szefowa poradni.
Można oddać się w ręce specjalistów Oddział Leczenia Uzależnień na 8 tygodni. Tu podstawową metodą leczenia jest psychoterapia grupowa i indywidualna, dostosowana do możliwości pacjenta.
— Ważne jest, aby pacjent uznał psychoterapię za najważniejszą aktualnie sprawę życiową. Tylko udział w terapii daje pacjentowi szansę na poradzenie sobie z uzależnieniem — wyjaśnia Iwona Śliwińska — Ponadto pacjenci mają zapewnione konsultacje lekarskie według potrzeb, które świadczy lekarz psychiatra oraz dostęp do konsultacji specjalistycznych. Tu także na wsparcie może liczyć rodzina i najbliższe otoczenie osoby uzależnionej.

Na terenie Oddziału Leczenia Uzależnień odbywają się mitingi AA oraz poszpitalna pomoc w formie zjazdów absolwentów.
W obu placówkach są zatrudnieni profesjonalni specjaliści psychoterapii uzależnień, którzy zapewniają kompleksową opiekę stacjonarną i ambulatoryjną w atmosferze wsparcia i dyskrecji.


Aby skorzystać z leczenia stacjonarnego w Szpitalu Powiatowym w Iławie w ramach walki z chorobą alkoholową, należy zgłosić się po skierowanie do lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. W kontakcie telefonicznym ustalić termin przyjęcia do oddziału lub osobiście się zgłosić w tym celu. Do leczenia ambulatoryjnego nie jest potrzebne skierowanie, można osobiście lub w kontakcie telefonicznym ustalić termin pierwszej wizyty.

red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5