Złota Tarka 2023 - to już za chwilę! Poznaj szczegóły Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting

2023-08-07 14:56:13(ost. akt: 2023-08-07 18:20:58)

Autor zdjęcia: ICK / Sylwia Dziedziak

MUZYKA\\\ Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting ”Złota Tarka" odbędzie się w Iławie w dniach 11-13 sierpnia 2023 r. i będzie to jego 52. edycja. — „Złota Tarka” to wciąż największy festiwal jazzowy w Polsce kultywujący jazz tradycyjny, ale otwierający się na nowe trendy w muzyce jazzowej — podkreśla Lidia Miłosz, dyrektorka Iławskiego Centrum Kultury, głównego organizatora tego wydarzenia.
Jak zawsze Festiwal odbędzie się w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga oraz na terenie całego miasta. W programie Festiwalu wystąpią gwiazdy polskiej wokalistyki jazzowej i znaczące gwiazdy światowej sceny jazzowej.

— Podobnie jak w latach ubiegłych w programie Festiwalu znajdą się występy artystyczne z wykorzystaniem najnowocześniejszych środków technicznych, pełne wartościowych przekazów, które bez wątpienia zachwycą wysublimowane potrzeby miłośników jazzu — zauważa Lidia Miłosz, dyrektorka Iławskiego Centrum Kultury.

Festiwal w dniu 11.08.2023 r. (piątek) rozpocznie Parada nowoorleańska ulicami miasta z udziałem zespołu jazzu tradycyjnego The Warsaw Dixielanders, gości, mieszkańców Iławy oraz grup wywodzących się z różnych środowisk artystycznych. Wieczorem przed festiwalową publicznością w amfiteatrze wystąpią artyści w konkursie o nagrodę „Złotej Tarki". Oceniać ich będą profesjonalni jurorzy, którzy wyłonią zwycięzcę.

Po przesłuchaniach konkursowych na deskach iławskiego amfiteatru wystąpi legenda jazzu tradycyjnego, ikona sceny jazzowej i mistrz saksofonu Przemysław Dyakowski z zespołem Take It Easy. Podczas koncertu z wokalistką Joanną Knitter zespół wykona piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. W tym dniu wystąpi również zagraniczna gwiazda prezentująca jazz tradycyjny, niemiecki zespół Barrelhouse Jazzband. Zespół wystąpi z repertuarem od klasyki nowoorleańskiego jazzu i swingu po własne utwory w stylu bluesa, boogie-woogie i kreolskiego jazzu.

Pierwszy dzień festiwalowy zakończy Bal Jazzowy w Parku Miejskim z udziałem zespołu The Warsaw Dixilanders. Zespół powstał w 2007 roku z inicjatywy puzonisty – Mariusza Wnuka i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się z wielu byłych i obecnych zespołów (Vistula River Brass Band, Asocjacja Hagaw, Blues Fellows, Gold Washboard i innych). Bal jazzowy będzie wydarzeniem, które umożliwi wszystkim mieszkańcom i turystom, nie tylko miłośnikom muzyki jazzowej, możliwość kontaktu z polskim i światowym jazzem na najwyższym poziomie.

W sobotę 12.08.2023 r. festiwal rozpocznie koncert laureata Konkursu o Nagrodę Złotej Tarki. Po wnikliwej analizie zgłoszeń Komisja w składzie: Jerzy Więckowski (przewodniczący), Marek Michalak, Wojciech Milewski, Mateusz Smoczyński, Marcin Wasilewski, Piotr Schmidt zdecydowała, że do ścisłego finału konkursu zakwalifikowali się trzej soliści oraz dwa zespoły.
Soliści: Michał Pijewski, Karolina Micor, Anna Nowik,
Zespoły: South Silesian Brass Band, Jazz Dreamers

Następnie podczas Koncertu Galowego zaprezentują się największe gwiazdy m.in. Adam Makowicz, legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista. Kolejny wykonawca Alchemik Orchestra to zespół prowadzony przez Grzecha Piotrowskiego od 2001 roku.

Sobotni wieczór uświetni również Lindy Hop Battle, niezwykły projekt łączący improwizacje w stylu Dixie, New Orlean, swing z tańcem z lat 20-40 XX wieku, a na zakończenie sobotniego wieczoru wystąpi zespół Jazz Connection z Holandii. Piątkowe i sobotnie koncerty festiwalowe poprowadzi znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Paweł Sztompke.

W niedzielę 13.08.2023 r. trzeci dzień festiwalowy zwieńczy Msza Jazzowa, która na stałe wpisała się w Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” i przyciąga setki osób do amfiteatru. Oprawę muzyczną Mszy Jazzowej zapewni zespół, który zaprezentuje standardy muzyki gospel odnoszące się do sprawowanej liturgii z właściwą temu gatunkowi muzyki ekspresją. Jazz w połączeniu z muzyką sakralną stanowić będzie unikatową wartość artystyczną, która dodatkowo dopełni jej ponadczasowy charakter.

— Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka" to wydarzenie, które co roku przyciąga do Iławy tysiące fanów tradycyjnej muzyki jazzowej z całej Polski oraz z zagranicy. Frekwencja Festiwalu dowodzi, że tak ważne dla wszystkich wydarzenie zapisało się już na kartach historii kulturalnej miasta. Festiwal stał się wizytówką Iławy oraz marką samą w sobie, w którą warto inwestować i ją rozwijać. Ponadto Festiwal jest również ważnym czynnikiem wzbogacającym dziedzictwo kulturowe w naszym kraju, płaszczyzną komunikacji wśród artystów i inspiracją dla młodych twórców — mówi Lidia Miłosz, dyrektor ICK.

W ramach Festiwalu na terenie całego miasta odbywać się będą różne działania i imprezy towarzyszące, do których należą m.in. koncert na statku Ilavia czy wspomniany wcześniej Bal Jazzowy i Msza Jazzowa. Potwierdzeniem wysokiej rangi iławskiego Festiwalu jest przyznanie mu Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej i tytułu Najlepszego Produktu Turystycznego Warmii i Mazur, jak również zamieszczenie informacji o Festiwalu w Przewodniku po najlepszych polskich atrakcjach turystycznych. Jest to wspólne przedsięwzięcie Polskiej Organizacji Turystycznej i Regionalnych Organizacji Turystycznych. Znalazły się w nim wybrane miejsca, obiekty i imprezy z całej Polski, które otrzymały ww. tytuł.

— Wszystkie koncerty to wydarzenia cenne i najwyższej klasy. Dzięki znakomitym artystom, których zapraszamy do współpracy i wysokiej jakości realizacji, festiwal oceniany jest jako jedno z największych jazzowych wydarzeń artystycznych w Europie. Tegoroczne działania artystyczne, czyli koncerty główne i imprezy towarzyszące w ramach festiwalu zapowiadają się bardzo atrakcyjnie, zarówno dla miłośników i znawców jazzu tradycyjnego, jak też dla wszystkich mieszkańców miasta i przybyłych do Iławy gości — zauważa Miłosz.

Bilety na 52. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka" są już dostępne. Można je kupić stacjonarnie w salonach Empik oraz on-line na GoingApp, link do zakupu TUTAJ.

PROGRAM
52. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Old Jazz Meeting „Złota Tarka”

Iława, 11-13 sierpnia 2023 r.

11 sierpnia 2023 r. - Piątek:


13:00 i 14:30 - Jazz na statku ILAVIA
Start: Przystań przy Galerii Jeziorak
Wstęp biletowany według cennika rejsów
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!

19:00 - Parada Jazzowa z udziałem zespołu The Warsaw Dixilanders
Start: Stare Miasto w Iławie

19:30 - Konkurs o Nagrodę Złotej Tarki

21:00 - Przemysław Dyakowski - Take It Easy
Piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza śpiewa Joanna Knitter

22:15 - BARRELHOUSE JAZZ BAND (Niemcy)
Prowadzenie: Paweł Sztompke
miejsce: Amfiteatr Miejski im. Louisa Armstronga,
cena biletu: normalny 70,00 PLN, ulgowy 50,00 PLN*
karnet dwudniowy: normalny 140,00 PLN, ulgowy: 100,00 PLN*

00:00 - Bal Jazzowy - The Warsaw Dixilanders
miejsce: Park Miejski, wstęp wolny

12 sierpnia 2023r. - Sobota:


19:30 - Laureat Konkursu o Nagrodę Złotej Tarki
Koncert Galowy

20:15 - Adam Makowicz z Alchemik Orchestra
Dyrygent Wiesław Pieregorólka

21:30 - Lindy Hop Battle
feat. Nanna Carling, Nikola Bankov, Natalia Muianga, Tamara Behler, Ignacy Wendt, Piotr Schmidt, Mateusz Smoczyński, Grzech Piotrowski, Szymon Klekowicki, Piotr Matusik, Jan Wierzbicki, Krzysztof Gradziuk, Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.Pl

22:45 - Jazz Connection (Holandia)
Prowadzenie: Paweł Sztompke
miejsce: Amfiteatr Miejski im. Louisa Armstronga,
cena biletu: normalny 90,00 PLN, ulgowy 70,00 PLN*
karnet dwudniowy: normalny 140,00 PLN, ulgowy: 100,00 PLN*

13 sierpnia 2023 r. – Niedziela:


14:00 - Msza Jazzowa
Ewa Uryga Mahalia Jackson In Memorial (Ewa Uryga - vocal, Bogusław Kaczmar – fortepian, Paweł Pańta - kontrabas, Dorota Piotrowska - perkusja)
Miejsce: Amfiteatr Miejski im. Louisa Armstronga, wstęp wolny

* Uprawnieni do biletu/karnetu ulgowego:
- osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności po okazaniu odpowiedniej legitymacji (opiekun wchodzi za darmo)
- emeryci, renciści (po okazaniu legitymacji emeryta/rencisty)
- dzieci w wieku 5-12 lat (dzieci do 5 roku życia wchodzą za darmo)

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych:
>> https://ick.miastoilawa.pl/imprezy/zlota-tarka
>> http://zlotatarka.pl/

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: materiały organizatorów


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5