Za nami Weekend bezpłatnych badań projektu „Zdrowe Życie” w Iławie.

2023-07-19 22:00:43(ost. akt: 2023-07-27 16:30:16)
W weekend od 15 do 16 lipca bieżącego roku Mobilna Strefa Zdrowia projektu „Zdrowe Życie” gościła w Iławie. W ciągu dwóch słonecznych dni wykonano 3410 usług, w tym 2234 samych badań i konsultacji. Najwięcej, osób, skorzystało z porad dietetyka (514) i badania ciśnienia tętniczego (338). Z kolei na 234 pomiary poziomu cholesterolu, jedynie 11 było poza normą, co stanowi niecałe 5% wszystkich badań tego typu. Wyróżnia to Iławę na tle innych miejscowości, gdyż średnio dla wcześniej odwiedzonych miejscowości procentowo poza normą znajduje się od 20 do nawet 35% wyników. Poziom cholesterolu, obok pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy jest jednym z indykatorów schorzeń kardiologicznych, które są obecnie najpoważniejszymi schorzeniami cywilizacyjnymi. Dane GUS wskazują, że w Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za 35% zgonów, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego, dlatego bardzo istotna jest systematyczna kontrola chociażby tych trzech wybranych parametrów. W trakcie wydarzenia pogoda wyjątkowo dopisała. Należy pamiętać, że za skórne zmiany nowotworowe odpowiada przede wszystkim promieniowanie UV i podwyższona temperatura, więc słońce i tropikalne upały powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Problemu rosnącego zagrożenia nowotworami skóry nie można lekceważyć, dlatego też wśród specjalistów PZU Zdrowie zawsze dyżuruje dermatolog. W Iławie wykonano 91 konsultacje dermatologiczne z analizą znamion przy użyciu dermatoskopu. 13 osób zostało skierowanych na dalszą diagnostykę.


Z badań specjalistycznych przeprowadzono 92 pomiary spirometryczne i 64 USG płuc oraz 74 konsultacji fizjoterapeutycznych i 56 kardiologicznych. Średnio co siódma osoba otrzymała wskazania do podjęcia aktywności profilaktycznych lub rozpoczęcia specjalistycznego leczenia. Na dzieci czekał bezbolesny przegląd dentystyczny w specjalnie przystosowanym dentobusie, a osoby, które chciały oddać krew, mogły to zrobić w specjalistycznym krwiobusie. Tutaj również Iława zaskoczyła swoją postawą, gdyż mimo upalnego weekendu, cenny płyn oddało aż 55 osób. Dużą cieszyły się również usługi NFZ. Kartę EKUZ, potwierdzającą prawo do bezpłatnego Leczenia we wszystkich państwach Unii Europejskiej, wydano 36 osobom. O programy NFZ zapytało ponad 350 osób, a 300 osób odwiedziło stanowiska Sanepidu. Medyczny konwój rozpoczął swoją podróż przez Polskę w Skierniewicach. Iława była trzynastym przystankiem dla Mobilnej Strefy Zdrowia. Łącznie we wszystkich miastach, w których w 2022 roku pojawiła się Mobilna Strefa Zdrowia, zrealizowano w ramach całego programu 34.481 usług, w tym 14.587 badań i konsultacji lekarskich. W tym roku, w trzynastu pierwszych miejscowościach Polacy skorzystali z blisko 60 tysięcy usług, w tym prawie 33 tysięcy badań i konsultacji. Dane te wskazują na rosnące zainteresowanie projektem Promującym bezpłatne badania wśród Polaków, co skłania do uznania skuteczności podjętych działań i stanowi rekomendację do kontynuowania programu oraz rozszerzania go o kolejne miejscowości.

Obrazek w tresci

„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej,
przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy Małżonki Prezydenta, Agaty Kornhauser Dudy. Celem projektu jest zachęcenie dorosłych dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia i przeprowadzania regularnych badań kontrolnych w myśl hasła „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Obrazek w tresci

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5