Port Śródlądowy w Iławie płynie na pełnym żaglu! [wywiad z kierowniczką Anetą Rychlik]

2023-07-14 14:00:00(ost. akt: 2023-07-14 15:00:27)
Wyzwaniem jest zwiększenie ilości miejsc dla jednostek pływających po Jezioraku. Żeglarstwo stało się bardzo popularne, a w naszym regionie jest jedną z najsilniejszych gałęzi turystycznych – mówi Aneta Rychlik, kierownik Portu Iława

Wyzwaniem jest zwiększenie ilości miejsc dla jednostek pływających po Jezioraku. Żeglarstwo stało się bardzo popularne, a w naszym regionie jest jedną z najsilniejszych gałęzi turystycznych – mówi Aneta Rychlik, kierownik Portu Iława

Autor zdjęcia: Port Iława

POWIAT\\\ Rozmawiamy z Anetą Rychlik, kierowniczką Portu Śródlądowego w Iławie. W rozmowie z Wojciechem Kaniuką opowiedziała o bieżących sprawach portu, ofercie żeglarskiej, ale i tej kulturalno-rozrywkowej oraz edukacyjnej.
Przypomnijmy, Port Śródlądowy w Iławie wybudowany został przy ulicy Chodkiewicza 5, na miejscu wysłużonych obiektów Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. W połowie 2015 roku – po 12 miesiącach prac – ukończono budowę Portu Śródlądowego w Iławie. Jego budowa pochłonęła blisko 15,5 miliona złotych, z czego ponad 9 milionów złotych pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Inwestorem przedsięwzięcia był samorząd Powiatu Iławskiego, który wraz z Powiatowym Zarządem Dróg w Iławie odpowiadał za realizację całości inwestycji.

Port Iława to bardzo nowoczesna przystań. Z roku na rok rozwijał i rozwija żagle swojej działalności. - Z każdym rokiem funkcjonowania pojawiały się większe lub mniejsze inwestycje, choćby w postaci dodatkowych pomostów, Y–bomów, czy szlabanu na slipie, dzięki któremu mamy całkowitą kontrolę nad wszystkimi slipującymi się jednostkami. Cały czas dbamy także o wizerunek Portu, dokonując niezbędnych napraw i konserwacji - mówi w rozmowie z nami Aneta Rychlik.

WK: Co dokładnie znajdziemy w ofercie Portu i do kogo jest ona skierowana?
AR: - Do dyspozycji gości i klientów w sezonie oddajemy wszystko, co jest niezbędne do żeglarskiego funkcjonowania. Port Śródlądowy jest elementem charakterystycznym na mapie Iławy, a turyści-żeglarze często rozpoczynają swój pobyt nad Jeziorakiem właśnie od naszego Portu. W ofercie – poza samym cumowaniem, sezonowym i na doby – mamy wiele usług dla wodniaków: wodowanie łodzi z użyciem dźwigu, slipowanie łodzi, zimowanie łodzi w hangarze, korzystanie z prysznica, zmywalni naczyń i pralni, pobór wody i przyłączenie prądu oraz całoroczne usługi naprawcze. W trakcie sezonu żeglarskiego na terenie Portu funkcjonuje Smażalnia Ryb z przepięknym widokiem na jezioro Jeziorak. Port udostępnia również firmom i osobom fizycznym z całego kraju świetnie usytuowaną salę konferencyjną do organizacji szkoleń, konferencji i imprez okolicznościowych. Teren Portu to cudowne miejsce do wieczornych spacerów, sesji zdjęciowych, a nawet ślubów. „Port to poezja” – jak głosi hasło zapowiadające planowane pod koniec lipca koncerty…

Jakie jednostki pływające najczęściej cumują w porcie? Od kiedy do kiedy trwa sezon?

- Właściwy sezon turystyczny rozpoczynamy oficjalnie 1 maja, chociaż często wcześniej nasi klienci wodują swoje jachty. W Porcie Iława najwięcej cumuje jachtów żaglowych, ale jest również sporo motorówek – zauważamy, że jest ich z roku na rok coraz więcej. W sezonie do naszego Portu przypływają jednostki z różnych zakątków wodnych, w tym te przypływające z morza. I to mnie najbardziej cieszy, kiedy mam przyjemność porozmawiać z doświadczonymi żeglarzami, którzy pokonują odległą trasę i docelowo zatrzymują się w Porcie, aby po krótkim odpoczynku, zwiedzeniu Iławy i okolic ruszyć w powrotną trasę, korzystając oczywiście po drodze z uroków Jezioraka.

W jaki sposób Port wpłynął na atrakcyjność Powiatu Iławskiego? Czy z marketingowego punktu widzenia jest to dobra inwestycja?
- Bez najmniejszych wątpliwości mogę przyznać, że Port Iława jest jednym z najpiękniejszych portów na Warmii i Mazurach. Posiadamy pełną infrastrukturę niezbędną dla żeglarzy i jesteśmy bardzo wysoko oceniani przez naszych gości. Wyróżniamy się na tle innych portów kameralną atmosferą, fachową kadrą posiadającą wiedzę dotyczącą atrakcji turystycznych nad Jeziorakiem i w całym Powiecie Iławskim oraz dysponujemy fachowcami w osobach bosmanów pracujących w Porcie. Bez wahania przyznam, że budowa Portu była decyzją trafioną w dziesiątkę.

Wiemy już, że w dniach 28–29 lipca 2023 r. odbędzie się u Państwa koncert „Szanty w Porcie nad Jeziorakiem”. Czy jest to jedyna oferta kulturalna z Waszej strony? Jak dużą popularnością się ona cieszy?
- Oferta portowych wydarzeń przygotowywana jest zawsze przed sezonem. W tym roku zaplanowaliśmy wiele atrakcji, zarówno muzycznych, jak również edukacyjnych. Rozpoczęliśmy sezon koncertem szantowym 30 kwietnia i staramy się, aby przynajmniej dwa razy w miesiącu zaproponować muzyczną atrakcję naszym gościom. W tym roku mamy szczególne wydarzenie w ramach imprezy „Szanty w Porcie nad Jeziorakiem”. Przygotowaliśmy dwa dni koncertowe o różnym charakterze. Pierwszy z nich to koncert pod tytułem „Port to jest poezja…”. 28 lipca o godzinie 20.00 na portowej scenie wystąpi duet Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Będzie to nie lada gratka dla miłośników pięknych pieśni żeglarskich, często wykonywanych w liryczny sposób. Drugi dzień to koncert, który rozpocznie się o godzinie 19.00 i wystąpią w nim dwa zespoły – trójmiejska formacja Trzy Majtki oraz Wodny Patrol z Olsztyna. Dobrej żeglarskiej muzyki oraz fantastycznej atmosfery nie zabraknie dla nikogo. W sezonie turystycznym w Porcie wspólnie z iławskim WOPR-em prowadzimy zajęcia dla grup dzieci i młodzieży w ramach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Młodzi ludzie mają też okazję zapoznać się z funkcjonowaniem portu, informacji turystycznej oraz mogą zobaczyć łodzie żaglowe: od małych Optymistek po duże jachty, które rezydują w Porcie Iława.

Jakie jeszcze wyzwania i cele – według pani – stoją przed Portem Śródlądowym w Iławie?
- Wyzwaniem jest zwiększenie ilości miejsc dla jednostek pływających po Jezioraku. Żeglarstwo stało się bardzo popularne, a w naszym regionie jest jedną z najsilniejszych gałęzi turystycznych. Jest bardzo wielu chętnych, którzy chcieliby rezydować w Porcie, ale niestety z powodu ograniczonej ilości miejsc nie możemy ich przyjąć. Odbieramy telefony z całej Polski z pytaniem o wolne miejsca przy portowym nabrzeżu. W moich wyobrażeniach Port to nie tylko miejsce do cumowania, choć to wiodący element działalności, ale to także miejsce o charakterze rekreacyjno-kulturalnym. I to jest, póki co, takie bieżące wyzwanie, które całkiem dobrze udaje nam się realizować, choć zawsze można lepiej i więcej. To też jest wiodące w mojej pracy.

Wojciech Kaniuka
wojciech.kaniuka@powiat-ilawski.pl
źródło: Życie Powiatu Iławskiego


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5