"Leśna kropla krwi" = 17 litrów najcenniejszego leku. Akcja honorowego krwiodawstwa w Nadleśnictwie Iława [zdjęcia]

2023-05-26 14:28:01(ost. akt: 2023-05-26 15:09:50)

Autor zdjęcia: KPP Iława

POWIAT\\\ W czwartek (25 maja) w Nadleśnictwie Iława została przeprowadzona akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem „Leśna kropla krwi”, która połączona była z rejestracją do Międzynarodowego Centrum Dawców Szpiku Kostnego.

— Leśnicy, policjanci, pracownicy cywilni z iławskiej komendy, strażacy, funkcjonariusze zakładu karnego, a także wiele osób chętnych włączyło się do akcji honorowego krwiodawstwa i zarejestrowało w bazie danych DKMS-u. Oddana krew, która jest najcenniejszym i niezastąpionym lekiem trafi do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Takie akcje mają na celu popularyzowanie honorowego krwiodawstwa i oddawania szpiku kostnego — czytamy w komunikacie komendy powiatowej policji w Iławie.

— Wszyscy wiemy, że krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Natomiast szpik kostny jest potrzebny, aby ratować chorych na nowotwory krwi. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc dawcy niespokrewnionego — zauważa st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

W akcję oprócz służb mundurowych i osób chętnych włączyli się również przedstawiciele komendy wojewódzkiej państwowej straży pożarnej, w tym zastępca warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Ostrowski, a także iławscy samorządowcy wraz ze swoimi pracownikami: starosta powiatu iławskiego Bartosz Bielawski, wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, przewodniczący rady miejskiej w Iławie Michał Młotek, jak również sąsiednie nadleśnictwa z Susza, Korpeli, Starych Jabłonek, Młynar, Spychowa, Lidzbarka, Olsztyna, w tym dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Roczniak, dyrektor Zakładu Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Lasów Państwowych w Olsztynie, Robert Kujawiak.

— Warto dodać, że do iławskiego nadleśnictwa przybyli również pracownicy firmy Ikea, którzy działają w klubie HDK – Szwed, aby wspomóc akcje — informują organizatorzy.

— Służby, które na co dzień pracując na miejscu zdarzeń, w wyniku których poszkodowani potrzebują do życia ten cenny środek leczniczy, rozumieją potrzebę honorowego krwiodawstwa i dlatego też chętnie włączyli się do akcji. Widzą także jak ważna jest rejestracja do bazy danych DKMS-u, bo im większa baza dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny dawca — dodaje st. asp. Joanna Kwiatkowska.

Krew zebrana trafiła do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, ponieważ przez cały rok jest duże zapotrzebowanie na ten najcenniejszy i niezastąpiony lek.
— Tym razem zarejestrowały się 44 osoby, z czego 37 oddało krew przekazując w ten sposób prawie 17 litrów tego najcenniejszego leku. Natomiast do Międzynarodowego Centrum Dawców Szpiku Kostnego zarejestrowało się kolejnych 20 chętnych — podsumowują organizatorzy akcji.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5