Strzelectwo laserowe niewidomych - Klaudia Żelazowska nadal niedościgniona
2023-05-17 14:22:01(ost. akt: 2023-05-17 15:22:27)
W dniach 5-8.05.2023 r. w Ośrodku TVP w Sarnówku odbył się Puchar Polski w strzelectwie laserowym osób niewidomych i słabowidzących. W zawodach wzięło udział 50 zawodników z 13 klubów z całej Polski: 19 kobiet i 31 mężczyzn.
Organizatorem imprezy był ZKF Olimp. Honorowy Patronat nad imprezą objął starosta powiatu iławskiego. Koordynatorem zawodów była Klaudia Żelazowska. Sędzią głównym był Dariusz Mendrzejewski, sędzia karabinu - Arkadiusz Szewczyk, sędzia pistoletu - Janusz Licznerski, a pomocnikiem technicznym sędziów była Karolina Skirel.
Zawody odbyły się dzięki dofinansowaniu z MSiT oraz PFRON. Zwycięzcy zawodów otrzymali pamiątkowe puchary ufundowane przez starostwo powiatowe w Iławie.
Turniej rozpoczął się uroczystym otwarciem, którego dokonała Klaudia Żelazowska, członek Zarządu ZKF „Olimp” oraz prezes IKS „Morena”. Po uroczystym otwarciu odbyła się odprawa techniczna, na której Sędzia Główny Dariusz Mendrzejewski wraz z sędzią Arkadiuszem Szewczykiem zapoznał zawodników z regulaminem rozgrywek. Następnie pan Arkadiusz odczytał bloki startowe i przedstawił harmonogram pobytu jak i zawodów.
Turniej rozpoczął się uroczystym otwarciem, którego dokonała Klaudia Żelazowska, członek Zarządu ZKF „Olimp” oraz prezes IKS „Morena”. Po uroczystym otwarciu odbyła się odprawa techniczna, na której Sędzia Główny Dariusz Mendrzejewski wraz z sędzią Arkadiuszem Szewczykiem zapoznał zawodników z regulaminem rozgrywek. Następnie pan Arkadiusz odczytał bloki startowe i przedstawił harmonogram pobytu jak i zawodów.
Strzelcy z całego kraju rywalizowali w następujących konkurencjach: karabin, pistolet oraz dwubój, zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn. - Rywalizacja w konkurencji pistolet przeprowadzona została na dobrze wszystkim znanym czeskim symulatorze dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego klubu Zryw Słupsk, zaś strzelanie z karabinu odbywało się na niedawno zakupionym przez IKS „Morena” polskim symulatorze. Kwestie przestarzałego i awaryjnego sprzętu czeskiego omawiano już na poprzednich zawodach w Sękocinie Starym. Nowy sprzęt z oprogramowaniem polskim różni się trochę od starego (np. inne dźwięki) aczkolwiek tego drugiego już niestety nie można dostać i ciężko jest znaleźć osoby, które się zajmują jego naprawą. Parę klubów w Polsce zakupiło już nowy sprzęt, ale to wciąż za mało by laser nadal mógł się bez przeszkód rozwijać - relacjonuje Klaudia Żelazowska.
Zawodnicy oddawali strzały wiązką laserową, która odbierana była przez specjalną tarczę, a następnie położenie plamki lasera na tarczy przekształcane było w dźwięk o różnej tonacji - punkty od 0,1 (brzeg tarczy) do 10,9 (idealny środek). Zawodnicy oddawali po dwie serie strzałów (każda seria 10 strzałów).
Wszyscy zawodnicy wykonywali strzelanie w opaskach tzw. „śpiochach” oraz specjalnych nieprześwitujących goglach.- Ten element jest bardzo istotny, gdyż pozwala zrównać wszystkie osoby o wielorakich wadach tak, by nikt nic nie widział. Mimo, że zawody odbywały się na głośnikach tak, by każdy mógł się oswoić z dźwiękiem, nie przeszkadzało to innym mieszkańcom w wypoczynku, bo całe zawody rozgrywane były w odosobnionej świetlicy na terenie ośrodka - opowiada Klaudia Żelazowska.
W przerwach między blokami startowymi zawodnicy mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji - żeglowania na Jeziorze Jeziorak z kapitanem Grzegorzem Sikorskim na jachcie Mar.Gre i popływać na kajakach.
Od paru lat wiodącymi prym w laserze klubami są: MORENA Iława, ŁUCZNICZKA Bydgoszcz, PODKARPACIE Przemyśl, WIM Olsztyn, ZRYW Słupsk, SUDETY Kłodzko. Zawodnicy z tych klubów zdobywali medale podczas zeszłorocznych zawodów drużynowych (Ustka) oraz indywidualnych Mistrzostwa Polski strzelectwie laserowym (Sarnówek). I tym razem powyżsi klubowicze pokazali najlepszy poziom zmagań. Wśród pań podczas pierwszych tegorocznych zawodów w Sarnówku niedościgniona w pistolecie i dwuboju była Klaudia Żelazowska (IKS MORENA), która pokonała swoje rywalki ze sporym zapasem punktowym i zdobyła dwa złote medale. Jej perfekcji mogą tylko doścignąć Barbara Moskal (PODKARPACIE PRZEMYŚL) – złoto w konkurencji karabin, srebro w dwuboju oraz pistolecie. Do strzelania w centralną dychę dołączyły się również Izabela Duda (IKS MORENA) – brąz w pistolecie, Katarzyna Świątek (OKS WIM OLSZTYN) - brąz w dwuboju i srebro w karabinie.
U panów bezkonkurencyjny był Roman Jagodziński (IKS Morena), który zdobył 3 złota. Wymianki między sobą robiło jeszcze trzech dżentelmenów: Grzegorz Kłos (ŁUCZNICKA BYDGOSZCZ) – srebro w karabinie i dwuboju i brąz w pistolecie. Szczęsny Stanisław (PIONEK WŁOCŁAWEK) – pistolet brąz i dwubój srebro. Ciborski Michał( JUTRZENKA CZĘSTOCHOWA) jako debiutant zaskoczył wszystkich i w karabinie wywalczył srebrny medal.
Jedna z najliczniejszych grup stanowiła „Morena” bo aż 15 osób. Wysokie lokaty zajęli również: Grzegorz Meier – 9 w karabinie, Jarosław Czapski – 4 w karabinie i dwuboju, Gorzka Andrzej – 5 w dwuboju, Dorociak Marianna – 6 miejsce w karabinie, Szczypiorska Regina – 8 w dwuboju.
W niedzielne popołudnie odbyło się uroczyste zakończenie zawodów. Dariusz Mendrzejewski i Klaudia Żelazowska podziękowali za sprawne przeprowadzenie turnieju sędziom i osobom wspierającym oraz życzyli wszystkim wytrwałości w dążeniu do perfekcji. Organizatorzy wręczyli medale, puchary i nagrody. Pamiątkowe zdjęcie i można było udać się na wieczorne ognisko, które było zwieńczeniem ciężkich zmagań. Uczestnicy mogli delektować się widokiem Jeziora Jeziorak o zmroku i poczuć klimat Mazur przy wspólnym śpiewaniu szant. Nad bezpiecznym dotarciem do Sarnówka i powrotem do Iławy czuwał jak zawsze Andrzej Kujawski przy pomocy wolontariuszki Doroty Kaczmarek.
oprac. eka
Fot. Arkadiusz Szewczyk, Klaudia Żelazowska, Jarosław Czapski i Grażyna Woźniak
oprac. eka
Fot. Arkadiusz Szewczyk, Klaudia Żelazowska, Jarosław Czapski i Grażyna Woźniak
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez