To był fantastyczny tydzień. Za nami wymiana młodzieży z miast partnerskich Iława- Tholen.

2023-05-17 11:08:22(ost. akt: 2023-05-17 11:30:43)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM Iława

Pomiędzy 8 a 13 maja 2023 r. odbyła się wizyta młodzieży i nauczycieli ze szkoły Calvijn College w Tholen. Oprócz uczniów i nauczycieli Iławę odwiedzili także członkowie Fundacji Iława - Tholen, w osobach pani Leanne Swarthoff oraz pana Bert’a Stolck’a.
Przyjazd gości z Tholen był konsekwencją projektu uczniowskiego pt. „ Poznaj moje miasto i mój region – integracyjno-edukacyjna wymiana młodzieży Iława-Tholen 2022 - 2023”, który Calvijn College realizowała ze Szkołą Podstawową nr 3 w Iławie. W wymianie wzięli udział uczniowie w wieku 13-15 lat. Koordynatorami projektu z SP 3 byli pan Paweł Leszek i pan Piotr Bryl oraz pani Beata Furmanek reprezentująca Urząd Miasta Iławy. Szkołę Calvijn College reprezentowal pani Lenneke Roggeveen i pan Servaas Brouwer.

Celami projektu na poziomie współpracy miast było:

- otwarcie nowej formuły w relacjach partnerskich Iławy i Tholen;
- prezentacja walorów obu regionów i miast partnerskich z uwzględnieniem ich walorów turystycznych, historycznych i kulturalnych;
- uczczenie obchodów Roku Kopernika na Warmii i Mazurach.

Z kolei do celów projektu na poziomie współpracy szkół należało:

- wzbogacenie życia szkolnego poprzez współpracę międzynarodową;
- rozwój umiejętności uczniów , takich jak współpraca, komunikacja i organizacja;
promocja szkół;
- zapoznanie się z dorobkiem i działalnością Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach, w ramach obchodów Roku Kopernika;
- doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim przez młodzież z obydwu państw;
- zwrócenie uwagi na EKO problemy, z którymi spotykają się uczniowie obu szkół w codziennym życiu, przedstawienie dobrych praktyk.

W trakcie wymiany goście z Tholen poznawali Iławę i jej okolicę. Obydwie grupy integrowały się ze sobą poprzez udział we wspólnych grach, zabawach oraz warsztatach tematycznych. W programie wizyty nie zabrakło elementów podkreślających walory turystyczne Iławy i regionu. W napiętym harmonogramie znalazło się także miejsce na ognisko na wyspie Wielka Żuława, rejsy po Jezioraku łodziami żaglowymi ze sternikami z SSW Iława, czy wiosłowanie w smoczych łodziach z zawodnikami Darkens Iława oraz Iławskie Smoki z Jezioraka, pod czujnym okiem WOPR oddział Iława.

Jednym z ważniejszych elementów wymiany było spotkanie w sali sesyjnej iławskiego ratusza, gdzie młodzież z obydwu miast partnerskich przedstawiła i podsumowała efekt swojej rocznej pracy nad projektem w formie prezentacji i krótkich filmów ukazujących miasta i regiony, w których żyją, uczą się i mieszkają. Inną z atrakcji był udział w wycieczce do Fromborka, gdzie uczestnicy wymiany mogli zobaczyć miejsce, w którym przez wiele lat żył i zaczął spisywać swoje wielkie dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik. Ostanim punktem z planu wymiany była wspólna noc w iławskim Centrum Aktywności Lokalnych. Z tego miejsca grupa z Holandii wyruszyła w drogę powrotną do Tholen.
Podczas pobytu młodzież z Holandii nocowała w domach uczniów z SP 3 biorących udział w projekcie.

Bardzo dziękujemy zaangażowanym rodzinom za gościnność, a współorganizatorom za otwartość i chęć współpracy.

Zadanie było sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dotacji w ramach konkursu WM DLA WM.

materiały UM Iława

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5