Laryngolog w Iławie. Przychodnia przy Andersa 2c (naprzeciwko szpitala)

2023-04-13 19:01:14(ost. akt: 2023-04-14 11:45:34)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Rabizo Anatolii - stock.adobe.com

Specjalista otorynolaryngologii, potocznie określany laryngologiem, diagnozuje i leczy choroby w obrębie gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych, uszu, a także układu chłonnego gardła (np. migdałki) i szyi.
Lekarz Arkadiusz Patyk ukończył Gdański Uniwersytet Medyczny, a następnie tytuł specjalisty w dziedzinie otolaryngologii zdobył pracując w Oddziale Otolaryngologii z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu oraz w Oddziale Otolaryngologii Dziecięcej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Obecnie pracuje również w Centrum Laryngologii w Elblągu, gdzie m. in. prowadzona jest pogłębiona diagnostyka w kierunku niedosłuchu u dzieci i dorosłych. Każdego roku uczestniczy w licznych kursach oraz konferencjach laryngologicznych, cały czas podnosząc swoje kwalifikacje.

– Skąd pomysł, aby zacząć działalność na terenie Iławy?


Chorzy - z uwagi na bardzo długie kolejki w poradni przyszpitalnej - niejednokrotnie zmuszeni byli podróżować na wizyty u laryngologa do innych miejscowości. Wówczas z kilku- lub kilkunastominutowej wizyty w poradni laryngologicznej robi się często kilkugodzinna wyprawa z zaangażowaniem do transportu członków rodziny.

– Jakie są wskazania do wizyty w gabinecie laryngologicznym?


Wizyta u laryngologa jest z pewnością wskazana jeśli cierpimy na nawracające anginy, długotrwałą chrypkę, stany zapalne zatok, mamy częste krwotoki z nosa, przewlekły katar, problemy ze słuchem (w tym także tzw. szumy uszne), zaburzenia równowagi, połykania, choroby gruczołów ślinowych (ślinianek). Ponadto każdorazowo niezbędna jest ocena krtani przed planowanymi zabiegami w obrębie tarczycy.

– Jak należy przygotować się do wizyty?


Chory o ile to tylko możliwe powinien przynieść na swoją pierwszą wizytę przeszłą dokumentację medyczną czyli karty pobytu szpitalnego, wyniki badań radiologicznych, wyniki badań krwi oraz poprzednie wyniki badań słuchu. Jest to pomocne dla ustalenia właściwej diagnozy.

– Jakie usługi są świadczone w Pana gabinecie, jaka jest odpłatność i termin oczekiwania?


W gabinecie laryngologicznym wizyty są odpłatne. Koszt wizyty to 180zł. W cenę wizyty wliczone jest badanie laryngologiczne, badanie słuchu (audiometria tonalna), ocena ruchomości błon bębenkowych, powietrzności jam bębenkowych oraz odruchów z mięśnia strzemiączkowego (audiometria impedancyjna), a także w razie konieczności usunięcie zalegającej woszczyny, płukanie uszu, usuwanie ciał obcych z uszu lub nosa, kontrola po zabiegach otolaryngologicznych, wykonanie manewrów repozycyjnych w przypadku położeniowych zawrotów głowy.


fot. InsideCreativeHouse - stock.adobe.com

Poza samą konsultacją w gabinecie świadczone będą dodatkowe usługi:
• badanie endoskopowe nosa i zatok;
• badanie videolaryngoskopii – ocena krtani i gardła dolnego z użyciem kamery;
• badanie nasofiberoskopii – przy użyciu bardzo cienkiej, giętkiej kamery istnieje możliwość zbadania nosowej części gardła z oceną wielkości migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka) – jest to badanie bardzo przydatne w diagnostyce jego przerostu zwłaszcza u dzieci
• wszystkie badanie są rejestrowane i pacjent może otrzymać ich kopię na własnym nośniku
• wystawianie zaświadczeń o stanie zdrowia
• wystawianie wniosków do NFZ o refundację zakupu aparatów słuchowych przy kwalifikującym się poziomie niedosłuchu
• skierowania do szpitala i innych placówek
• recepty refundowane NFZ
Sama wizyta jest odpłatna, ale recepty pacjent otrzymuje recepty z przysługująca mu refundacją NFZ - „zniżką”. Chorzy często myślą, że skoro idą do lekarza prywatnie to za leki będą musieli płacić 100%, co jest mitem.
Zachęcamy do umawiania się na wizyty i korzystania z informacji telefonicznej pod numerem 608 20 20 21.
Panie recepcjonistki zawsze z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania.


fot. chinnarach - stock.adobe.com

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5