19. Rajd Papieski okiem organizatora

2023-03-29 09:01:51(ost. akt: 2023-03-29 09:34:37)

Autor zdjęcia: Krzysztof Zakreta

Niedziela przed 2 kwietnia od kilkunastu lat zwiastuje w powiecie iławskim rajd na trasie Iława – Gizerek – Iława upamiętniający pontyfikat papieża Polaka i tym samym rozpoczęcie sezonu turystycznego.
W tym roku organizatorzy: Krzysztof Zakreta, Mirosława Sękowska i Dariusz Paczkowski przygotowali dwie trasy rowerowe i kajakową. Na dzień inauguracji sezonu turystycznego w powiecie iławskim prognozy pogody nie były łaskawe. W całej Polsce zapowiadano opady deszczu i wiatr. Poranna temperatura 7,5°C i pochmurna pogoda nie odstraszyła jednak uczestników, którzy na rajd przybyli nie tylko z Iławy, ale również z Bratiana, Brodnicy, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego, Olsztyna, Ostródy, Radomka, Warszawy i okolic.

O godzinie 9:37 spod amfiteatru nad Bulwarem Jana Pawła II 28-osobową grupę rowerową Maxi wokół Jezioraka na dystansie 80 km poprowadził Krzysztof Zakreta. Pomknęli oni przez urocze tereny Parku Krajoznawczego Pojezierza Iławskiego i miejscowości: Siemiany, Jerzwałd, Śliwę, Urowo, Sąpy, Makowo, w których zatrzymali się na krótkie odpoczynki, konsumpcję i konwersację. Po pokonaniu 67 km w tempie 20,5 km/h o godzinie 13:17 dotarli pod papieską kapliczkę w Gizerku.

O godzinie 10:15 po zwodowaniu kajaków, z hangarów na rzece Iławka, po raz piąty w kierunku Gizerka wypłynęła 10-osobowa grupa, której liderką była Mirosława Sękowska. Po krótkim odpoczynku na Wyspie Węży, zwanej również Wyspą Miłości kajakarze ruszyli w stronę Jezierzyc. O godzinie 13:25, po przepłynięciu 11 km, dotarli pod papieską kapliczkę w Gizerku. Przez cały czas kajakarzy na łodzi motorowej ubezpieczali ratownicy iławskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

O godzinie 12:00 spod iławskiego amfiteatru przy Bulwarze Jana Pawła II po raz ósmy wyruszyła na rowerach 44-osobowa grupa Rodzinna prowadzona przez Dariusza Paczkowskiego. Ich trasa przebiegała szlakiem 27-kilometrowej Papieskiej Kalwarii Pojezierza Iławskiego przez Kamień Duży, Kamień Mały, Windyki i Tynwałd. Grupa Rodzinna, jak również najstarszy iławski rowerzysta 80-letni Franciszek Wcisła, po pokonaniu 15 km o godzinie 13:12 dotarła pod papieską kapliczkę w Gizerku.

W miejscu, w którym dwukrotnie w 1959 i 1973 roku gościł podczas spływów kajakowych metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, uczestników rajdu przywitał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, wręczając okolicznościowe przypinki. Pątników i okolicznych mieszkańców pobłogosławił rudzienicki proboszcz ks. Adam Olszewski. Następnie Krzysztof Zakreta odczytał życiorys św. Jana Pawła II. Pod papieską kapliczką Ewa Renkel-Bucha i delegaci złożyli wiązankę dziewiętnastu biało-czerwono-żółtych kwiatów, zapalono znicze i zgromadzeni zaintonowali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II - „Barkę”. „…Dziś wypłyniemy już razem, łowić serca na morzach dusz ludzkich” - wówczas pielgrzymi poczuli się jak na barce, zaczął padać obfity deszcz, a symboliczną, bezpieczną barką okazał się parasol dający im schronienie.

Duchową strawą, przemiłą atmosferą i magią położonego nad wysokim brzegiem Jezioraka Gizerka delektowali się zgromadzeni. Delektowali się również strawą przygotowaną przez przemiłe panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tynwałdu - przesmaczną grochówką.

Daliśmy radę, choć łatwo nie było. Towarzyszący na trasie deszcz, wiatr, woda, błoto nie stanowiły aż takiego problemu aby nie można go byłoby przezwyciężyć. Bo jak nauczał, wspominając Jeziorak w 1999 roku w Elblągu, papież Jan Paweł II, „każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać aby móc je urzeczywistniać. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudów i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko należy do cnót sportowca”.

Bardzo dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc, szczególnie wójtowi Gminy Iława Krzysztofowi Harmacińskiemu, zastępcy wójta Andrzejowi Brach, sołtys sołectwa Tynwałd Danucie Nowickiej, szefowej KGW z Tynwałdu Bogumile Kowalskiej, komendantowi OSP z Tynwałdu Andrzejowi Pieńkowskiemu, ratownikom WOPR, Piotrowi Baran. Uczestnikom 19. Rajdu Papieskiego w hołdzie św. Janowi Pawłowi II dziękujemy za wspaniałą atmosferę na trasie, wytrwałość i wspólne spotkanie w Gizerku.

Już dziś zaplanuj swój udział w 20 Rajdzie Papieskim w hołdzie św. Janowi Pawłowi II, który odbędzie się za rok w niedzielę 24 marca 2024 roku.
Zapraszamy. Czekamy również na Ciebie.

Krzysztof Zakreta

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 V 1920 r. w Wadowicach, syn Karola Wojtyły, porucznika Komendy Uzupełnień i szwaczki Emilii z domu Kaczorowskich. Imię otrzymał na cześć cesarza Austrii - Karola Habsburga. W 1930 r. Lolek, tak go nazywano, rozpoczął naukę w gimnazjum. Był uczniem ponadprzeciętnym, lubił sport, jazdę na nartach, wycieczki krajoznawcze, teatr i religię. W 1938 r. po maturze rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Z powodu działań II wojny światowej przerwał studia i podjął pracę w kamieniołomach, a następnie w zakładach chemicznych. Działał w katolickiej organizacji podziemnej, organizując pomoc prześladowanym Żydom. Tworzył poezję pod pseudonimem Andrzeja Jawień, pisał wiersze, poematy, dramaty był twórcą i aktorem Teatru Rapsodycznego. W 1943 r. wstąpił do tajnego Seminarium Duchownego i rozpoczął konspiracyjne studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1946 r. przyjął święcenia kapłańskie, studiował w Rzymie na papieskim uniwersytecie, gdzie obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski jako wikary został skierowany do Niegowić a następnie do Kleparza. Jego pasją były wędrówki i spływy kajakowe z młodzieżą, szczególnie po ukochanych Tatrach i mazurskich jeziorach. Dwa spływy kajakowe w 1959 i 1973 r. przebiegały przez Gizerek. Tu do mszy świętej służył kardynałowi Wojtyle mieszkaniec Jezierzyc Jan Łoś. W 1951 r. rozpoczął pracę nad habilitacją. Był wykładowcą w seminariach duchownych i w KUL-u, publikował w sprawie chrześcijańskiej etyki seksualnej, organizował duszpasterstwo akademickie i prowadził rekolekcje dla chorych.
W 1958 r. został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa, a następnie duszpasterzem inteligencji i środowisk twórczych. Rozpoczął podróże ewangelizacyjne poza granice Polski i aktywnie uczestniczył w obradach II Soboru Watykańskiego. W 1963 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą Krakowa, a w 1967 r. papież Paweł VI mianował go kardynałem. W 1978 r., po śmierci papieża Jana Pawła I, uczestniczył w konklawe ze 110 kardynałami. 16 X 1978 r. uzyskał 94 głosy i został w wieku 58 lat dotychczas najmłodszym papieżem i pierwszym od 450 lat papieżem spoza Włoch. Przybrał imię Jana Pawła II. Wybór papieża - Polaka na stolicę Piotrową wpłynął na upadek systemu komunistycznego, dzięki czemu wiele państw, w tym Polska, odzyskały suwerenność. 13 V 1981 r. podczas audiencji generalnej w Watykanie został postrzelony przez zamachowca Ali Agcę. W wyniku ciężkich ran nigdy nie odzyskał pełni sił, nie zrezygnował jednak ze swojej dotychczasowej aktywności. Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki apostolskie po całym świecie. Najczęściej odwiedzał Polskę, Francję i USA. Był pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię. Zapoczątkował obchody Światowych Dni Młodzieży. Działał na rzecz ekumenizmu i pojednania wszystkich odłamów chrześcijaństwa również między Żydami a Kościołem Katolickim. Po długiej chorobie Jan Paweł II zmarł 2 IV 2005 o godzinie 21.37 w Watykanie – to właśnie tego dnia rozpoczęła się nasza tradycja pielgrzymowania będąca wyrazem wdzięczności za wielki pontyfikat i hołd Janowi Pawłowi II. 1 V 2011 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. Kanonizowany został w Watykanie przez papieża Franciszka w niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 IV 2014 r.

Krzysztof Zakreta

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B