Zakład Karny w Iławie będzie miał nowy mur. Na początek — rozbiórka odcinka przy ul. 1 Maja i (częściowo) Jasielskiej

2023-03-17 12:30:14(ost. akt: 2023-03-17 13:44:26)
Zakład karny w Iławie, widok od strony ul. 1 Maja

Zakład karny w Iławie, widok od strony ul. 1 Maja

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Mieszkańcy Iławy przebywający w ostatnich dniach w okolicach ulicy 1 Maja zauważyli, że zdemontowany właśnie został chodnik znajdujący się tuż przy murze zakładu karnego. Jak się okazuje, to dopiero początek rozbiórki w tym miejscu.
Początkowo mieszkańcy Iławy i okolic (w tym także my) myśleli, że oto właśnie rozpoczęła się inwestycja urzędu miasta Iława, która przewiduje powstanie wzdłuż ulicy 1 maja chodnika wraz ze ścieżką pieszo-rowerową. I rzeczywiście, taka ścieżka zostanie tu wybudowana w przyszłości, jednak znajdować się ona będzie po drugiej (wschodniej) stronie ul. 1 Maja, patrząc z perspektywy iławskiego więzienia.


Nowy chodnik po zachodniej stronie to już inwestycja iławskiego Zakładu Karnego. To dopiero początek zmian w tej części miasta, bo też chodnik to tylko drobny element planowanych robót. Tu całkowicie zburzony zostanie więzienny mur, a w jego miejscu powstanie nowy.

— Zakład Karny w Iławie informuje, że w ramach środków pozyskanych z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy iławska jednostka penitencjarna przystąpiła do realizacji zadania inwestycyjnego w postaci przebudowy muru więziennego na odcinku wzdłuż ul. 1 Maja oraz części ul. Jasielskiej — informuje mjr Amadeusz Socha, starszy wychowawca działu penitencjarnego oraz rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Iławie.

— W ramach inwestycji powstanie nowy mur wykonany z elementów prefabrykowanych zwieńczony siatką ostrzową oraz zwojami przestrzennymi. Realizowana inwestycja podniesie standardy bezpieczeństwa stosowane w jednostce. Planowany przebieg nowego muru w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ul. 1 Maja z ul. Jasielską zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz pieszych w tym obszarze — dodaje mjr Amadeusz Socha.

System bezpieczeństwa, jak zapewnia ZK Iława, nie będzie zagrożony w trakcie prac budowlanych. Według naszych nieoficjalnych informacji, nowy mur będzie prawdopodobnie wyższy niż ten obecny.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5