O bezpieczeństwie z niesłyszącymi. Rzeczniczka policji edukowała członków stowarzyszenia "Jeziorak"

2023-03-16 09:18:06(ost. akt: 2023-03-16 09:45:15)

Autor zdjęcia: KPP Iława

W Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie oficer prasowa jednostki policji st. asp. Joanna Kwiatkowska spotkała się z członkami iławskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących „Jeziorak”.
Policjantka w ramach działań profilaktycznych pod hasłem "Profilaktyka Smyka” przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa. Omówiła z uczestnikami spotkania, jak należy poruszać się po chodniku, ścieżce rowerowej czy ulicy.

Funkcjonariuszka opowiedziała o wybranych zdarzeniach drogowych oraz przedstawiała ich przyczyny, ze wskazaniem, w jaki sposób można było ich uniknąć. St. asp. Joanna Kwiatkowska poinformowała uczestników spotkania, w jaki sposób klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Podała również liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często nasze nieodpowiedzialne zachowanie może prowadzić do nieszczęść, za które ktoś później odpowiadamy przed sądem.


Policjantka apelowała o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy. O zmroku pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m. Dlatego wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne i odblaski, żeby być jeszcze bezpieczniejszym.

W trakcie spotkania st. asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji, zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Na koniec spotkanie policjantka rozdała wszystkim kierowcom Obrazkową Kartę Komunikacji przygotowaną przez Policję oraz Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych, która pomoże kierowcom z niepełnosprawnością słuchu porozumieć się z policjantem podczas kontroli drogowej.

- Każde takie spotkanie wywołuje wiele refleksji i dyskusji, dlatego wszyscy wspólnie stwierdzili, że aby dotrzeć do większego grona osób niesłyszących z „Profilaktyką Smyka” należy książeczkę z historyjkami przetłumaczyć na język migowy, co zostanie uczynione w najbliższym czasie - mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska.


oprac. eka / KPP Iława

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5