Już widać mury. W centrum Iławy powstaje żłobek dla 80. maluchów [zdjęcia, wideo]

2023-03-15 16:56:53(ost. akt: 2023-03-15 17:19:22)
Widok na powstający właśnie żłobek w Iławie z lotu ptaka

Widok na powstający właśnie żłobek w Iławie z lotu ptaka

Autor zdjęcia: UM Iława

IŁAWA\\\ "Niech się mury pną do góry..." Sprawdziliśmy, jak idą prace budowlane na właśnie powstającym żłobku miejskim. Inwestycja ma miejsce na placu po dawnej siedzibie WTZ pomiędzy ulicami 1 Maja, Kopernika i Andersa, czyli w centrum miasta.

To pierwsza od wielu lat budowana całkowicie od nowa placówka oświatowa (choć, formalnie, żłobek w świetle prawa placówką oświatową... nie jest, ale te formalności zostawimy na razie na boku), gdzie inwestorem jest urząd miasta Iława. Dla wyjaśnienia i pewności dodajmy, że Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych, którego nowa siedziba powstała niedawno na Lipowym Dworze w Iławie, to inwestycja starostwa powiatowego i pod nie też placówka przy ul. Sucharskiego podlega.

Wracając do inwestycji miasta Iława; jak przyznaje burmistrz Dawid Kopaczewski, to jego autorski pomysł. — Sam, jako ojciec trójki dzieci, poznałem na własnej skórze problem z zapewnieniem odpowiedniej opieki dla maluchów w wieku przedprzedszkolnym w sytuacji, gdy rodzice pracują — mówi nam Dawid Kopaczewski.

— Mam pełną świadomość, jak wygląda ta sytuacja i też jakie jest zapotrzebowanie na stworzenie nowego żłobka. W styczniu 2020 oddaliśmy do użytku placówkę o takim charakterze przy ul. Obrońców Westerplatte, powstała ona w budynku należącym do miasta, gdzie niegdyś zresztą znajdowało się przedszkole miejskie. Życie jednak pokazało, że jeden żłobek w Iławie to za mało — dodaje burmistrz, który przyznaje, że UM Iława miał i wciąż ma zapytania od rodziców o możliwość zapisania swoich pociech do placówki przy ul. Obr. Westerplatte.

— Równie ważną kwestią jest stworzenie możliwości powrotu rodzica, przeważnie matki, do pracy zawodowej. A żłobek taką alternatywę daje. Gdy tylko pojawił się pomysł na wybudowanie w Iławie, na placu po WTZ-ach, nowego żłobka, to od razu przystąpiliśmy do działania, poszukując m.in. środków, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, na realizację tej inwestycji — wspomina Kopaczewski.

Powstający właśnie żłobek przewidziany jest na 80. małych iławianek i iławian (4 sale, a w każdej z nich po 20. maluchów). Jak informuje urząd miasta Iława, prace przy budowie nowego żłobka odbywają się zgodnie z harmonogramem, a inwestycja ma być gotowa na wiosnę 2024 r.

— W ramach tej inwestycji na działce po dawnej siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej powstanie wolnostojący budynek jednokondygnacyjny, o powierzchni użytkowej ok. 895 m2. Ta przestrzeń pomieści 4 sale zabaw dla dzieci wraz z zapleczem sanitarnym i szatniami, pokoje dyrektora obiektu i pielęgniarki, kuchnię z zapleczem oraz pomieszczenia socjalne i konserwatora. Powstaną także miejsca parkingowe i plac zabaw z elementami zieleni — podaje ratusz.

Całkowity koszt realizacji zadania wyniesie ponad 12 milionów zł. Urząd miasta na budowę żłobka pozyskał 4 999 955 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład.


>> W poprzednim tygodniu na terenie budowy nastąpiło symboliczne wmurowanie aktu erekcyjnego. — Jeden z najważniejszych elementów inwestycji budowlanej już za nami! — poinformował urząd miasta Iława w swoich social mediach.

— Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego w kapsule czasu pod nowym żłobkiem przy ul. 1 Maja 5a w Iławie odbyło się dziś [czwartek 9 marca - przyp. red] w miejscu inwestycji w obecności Piotra Opaczewskiego, wicewojewody warmińsko-mazurskiego, burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego oraz Anny Szymczak, prezes Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego "IPB" Sp z o.o. - generalnego wykonawcy inwestycji. W wydarzeniu udział wzięli także zastępcy burmistrza: Dorota Kamińska i Krzysztof Portjanko, przedstawiciel rady miejskiej w Iławie Andrzej Rykaczewski wraz z innymi radnymi, skarbnik miasta Joanna Wiśniewska, a także dyrektorzy szkół, przedszkoli, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zastępca dyrektora Iławskiego Centrum Usług Wspólnych, jednostek miejskich oraz istniejącego już żłobka — wymienia ratusz.

— Po odczytaniu treści aktu oraz złożeniu podpisów kapsuła została symbolicznie złożona i zamurowana jako świadectwo dla przyszłych pokoleń — zauważa UM Iława.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5