Podium Iławskich Smoków Jezioraka w międzynarodowych zawodach basenowych w Pradze [zdjęcia]

2023-03-15 10:07:07(ost. akt: 2023-03-15 10:47:16)
Iławskie Smoki Jezioraka i ekipa Fönix Dragon (Węgry), dwie pierwsze osady w rywalizacji kategorii Sport w Pradze

Iławskie Smoki Jezioraka i ekipa Fönix Dragon (Węgry), dwie pierwsze osady w rywalizacji kategorii Sport w Pradze

Autor zdjęcia: archiwum Iławskich Smoków Jezioraka

W sobotę (11 marca) w Pradze odbyły się 11. Międzynarodowe Zawody Smoczych Łodzi. Do stolicy Czech przyjechały drużyny z tego kraju, a także ze Słowacji, Węgier, Niemiec i Polski. Wśród osad znad Wisły znalazła się ekipa Iławskich Smoków Jezioraka.

— Zgodnie z chińską tradycją zawody rozpoczęły się ceremonią obudzenia smoka, po której drużyny przystąpiły do rywalizacji — mówi Arkadiusz Grabiński, zawodnik i jeden z liderów ISJ.

Zmagania basenowe smoczych łodzi od tradycyjnych różnią się tym (poza samym faktem miejsca ich rozgrywania), że osady nie biorą udziału w wyścigu na konkretnym odcinku start - meta, tylko będąc na tej samej jednostce zawodniczki i/lub zawodnicy są zwróceni twarzami do siebie i rywalizują trochę jak w zawodach przeciągania liny z tą różnicą, że tu trzeba "linę" (łódź) popchnąć do przodu, a nie przeciągnąć na swoją stronę.

Iławskie Smoki Jezioraka startowały w kategorii Sport, w której doszły do finału. Tu zmierzyły się z węgierską drużyną Fönix Dragon. Niestety w tej rywalizacji lepsza okazała się osada z Węgier. Podium uzupełniła ekipa smoczych łodzi z Pragi.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego wyniku — relacjonuje Bogusław Markowski, zawodnik ISJ. — Było to nasze drugie podium w tym roku w zawodach basenowych. Pod koniec lutego zajęliśmy 3. miejsce w kategorii Sport Open w zawodach w Szczecinie. Teraz czekamy na pogodę, żeby móc rozpocząć przygotowania do sezonu na otwartych akwenach — dodaje wioślarz iławskiego klubu.

Końcowa klasyfikacja kategorii Sport:
1. Fönix Dragon (Węgry)
2. Iławskie Smoki Jezioraka (Polska)
3. Prague Dragon Boat Club (Czechy)

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5