Palił śmieci na podwórku, w tym stary strop i kanapy

2023-03-02 10:01:32(ost. akt: 2023-03-02 10:21:49)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Za takie właśnie postępowanie tym razem został ukarany 28-latek, który na podwórku palił śmieci.
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o tym, że ktoś na jednej z posesji w Zalewie wypala śmieci, a miały to być wersalki, kanapy. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, gdzie zastali ognisko.

Okazało się, że mężczyzna elementy starego stropu. Ustalili, że 28–latek robił porządki i postanowił spalić wszystkie śmieci. Mężczyzna dodał, że nie miał świadomości, iż popełnia wykroczenie. Mieszkaniec Zalewa za termicznie przekształcenie odpadów poza spalarnią został ukarany mandatem.

Wykroczenie albo przestępstwo


Przepisy ustawy o odpadach wskazują jednoznacznie, że spalanie śmieci może odbywać się tylko w spalarniach. Osoba, która termicznie przekształca odpady poza miejscem do tego wyznaczonym podlega karze aresztu lub grzywny.

Jeżeli natomiast w wyniku spalania poza spalarniami odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia albo pogorszenie stanu powietrza, sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 kodeksu karnego. Karą wówczas jest kara pozbawiania wolności od 3 miesięcy do lat 5.

oprac. eka / KPP Iława

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5