Zachowaj czujność! Oszuści szukają ofiar w powiecie iławskim

2023-01-31 10:37:24(ost. akt: 2023-01-31 10:45:23)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Policjanci uczulają wszystkich mieszkańców powiatu iławskiego, aby zachowali czujność, gdy osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy. Najczęściej oszuści podający się za wnuczka, syna czy policjanta twierdzą, że mieli wypadek. Dzięki czujności seniorów sprawcy nie osiągnęli zamierzonego celu.
Sposób działania sprawców jest prosty i prawie za każdym razem taki sam. Oszust dzwoni na telefon stacjonarny starszej osoby, przedstawia się jako policjant lub członek rodziny i opowiada o wypadku drogowym, w którym sprawcą jest osoba bliska seniorowi, np. wnuczek, syn, córka. Informuje, że pokrzywdzone w wypadku osoby są poważnie ranne i by polubownie załatwić sprawę musi zapłacić poszkodowanym ustaloną kwotę pieniędzy. Oszust powiadamia, że po pieniądze zgłosi się nieznana seniorowi, ale zaufana osoba.

Właśnie taki telefon otrzymały tylko jednego dnia, tj. 30.01.2023 r. dwie mieszkanki powiatu iławskiego. W godzinach przedpołudniowych do jednej z nich zadzwoniła osoba podająca się za policjanta, który oświadczył, że córka spowodowała wypadek i aby nie poszła do więzienia, potrzebne są pieniądze. Drugi przypadek miał taki sam schemat działania, także wypadek, w którym sprawą jest członek rodziny.

W jaki sposób uchronić się przed tym?


Schemat działania przestępców jest często bardzo podobny. Zaczyna się od telefonu do potencjalnej ofiary:

Ten tylko przykład krótkiego dialogu tzw. oszustwa „na wnuczka”.

Jeżeli odebraliśmy taki telefon to oddzwońmy do osoby, za którą podaje się dzwoniący (syn, córka, wnuczek) lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny aby zapytać czy doszło do zdarzenia lub zadzwońmy na policję żeby dopytać się czy taki wypadek miał miejsce, którego nas syn czy córka byli sprawcami – PAMIETAJMY! - policjanci nigdy nie biorą pieniędzy za polubowne załatwienie sprawy i telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie sprawach!
- Jeżeli ktoś chce od nas pożyczyć przez telefon pieniądze, podając się za członka naszej rodziny lub policjanta, czy funkcjonariusza CBŚ a podejrzewamy, że może być to oszust, po prostu rozłączmy się - mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka iławskiej policji.

Zwróćmy uwagę, że rozmowy zawsze prowadzona są w taki sposób, aby potencjalna ofiara uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
Oszuści często wybierają na swoje ofiary osoby, które mają staro brzmiące imiona. Często z telefonicznej książki.
Nie ulegaj presji czasu, daj sobie szansę na przemyślenie zaistniałej sytuacji, powiedz że pieniądze trzyma mąż, ale w tej chwili nie ma go w domu bo wyszedł do sklepu.
Funkcjonariusze szczególnie proszą o czujność ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami. Wytłumaczcie babciom i dziadkom jak działają oszuści. Ustalcie, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie, a już z całą pewnością nie przyślecie po ewentualne pieniądze nikogo obcego.

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Rozsądek i rozwaga w tym przypadku z pewnością uchronią nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.

oprac. eka / KPP Iława

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5