Pierwsze w tym roku spotkanie z historią. Młotek i Paczkowski zapraszają na spacer po ulicy Dworcowej

2023-01-09 13:35:39(ost. akt: 2023-01-09 16:19:46)
Na wycieczkę zapraszają: Michał Młotek i Dariusz Paczkowski (od lewej)

Na wycieczkę zapraszają: Michał Młotek i Dariusz Paczkowski (od lewej)

Autor zdjęcia: Internetowe Muzeum Iławy ilawasprzedlat.pl

Już w niedzielę odbędzie się kolejny spacer edukacyjny po Iławie. Tym razem - w ramach obchodów 150-lecia
Wybór ulicy Dworcowej na miejsce pierwszego w 2023 roku spaceru po mieście nie jest przypadkowy. W grudniu zeszłego roku rozpoczął się jubileusz 150-lecia pojawienia się kolei w Iławie – pierwszy pociąg przyjechał na iławski dworzec dokładnie 1 grudnia 1872 roku.

– Stąd nasza wizyta w tej okolicy – mówi Dariusz Paczkowski. – Praktycznie cały spacer poświęcimy sprawom kolei i jej historii, od czasu okresu poprzedzającego budowę linii kolejowych, przez pierwsze lata funkcjonowania kolei w Iławie, okres powojenny aż po czasy współczesne – dodaje.

Nie zabraknie też opowieści z koleją w tle. Uczestnicy wyprawy usłyszą między innymi, w jakim celu na iławskim dworcu w okresie II wojny światowej pojawiał się późniejszy słynny kurier z Warszawy Jan Nowak-Jeziorański.

– Opowiemy też o tym, dlaczego pod koniec wojny okolice dworca były pod czujną obserwacją komunistycznej partyzantki i jak doszło do zdobycia obiektów kolejowych przez żołnierzy z podziemia antykomunistycznego z oddziału Marcjana Sarnowskiego „Cichego” – zapowiada Michał Młotek.

Opowieściom organizatorów wycieczki, poza uczestnikami spacerów, przysłuchiwać się będą tym razem także uczniowie czterech iławskich szkół podstawowych, którzy biorą udział w „Międzyszkolnym konkursie wiedzy o Iławie”. Konkurs organizują Piotr Bryl i Katarzyna Górska – nauczyciele historii ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków.

– W trakcie spaceru uczniowie każdej ze szkół wylosują jedną z iławskich ulic, by następnie przygotować na jej temat prezentację – mówi Piotr Bryl. – Prezentacje oceniane będą podczas finałowej części konkursu, która odbędzie się w naszej szkole – dodaje.

Uczestnicy konkursu, którzy podzieleni są na trzyosobowe drużyny, będą mogli skonsultować przygotowane przez siebie prezentacje z Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim. Warto dodać, że w organizację konkursu, poza wspomnianymi Piotrem Bryllem i Katarzyną Górską (SP3), zaangażowani są także Kamila Kozłowska (SP4), Kinga Michalak i Radosław Drzewiecki (SP5) oraz Seweryn Szczepański (SP2).

Spacer po ulicy Dworcowej rozpocznie się o godzinie 14:00. Miejscem zbiórki uczestników wyprawy jest Plac Iławskich Kolejarzy.

Informacje o terminach kolejnych spacerów będą publikowane na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl oraz na fan-page’u muzeum pod adresem facebook.com/ilawasprzedlat i w grupie skupiającej miłośników miasta pod adresem facebook.com/groups/14200ilawa.

Kolejny spacer odbędzie się w lutym. Tym razem miłośnicy Iławy spotkają się na ulicy Królowej Jadwigi.

Za organizacją pieszych spacerów po Iławie, które odbywają się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl, stoją radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

materiały nadesłane

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5