Mając ponad 3 promile i aktywny zakaz – jeździł koparką, którą zabrał szefowi

2022-12-02 08:00:00(ost. akt: 2022-12-02 09:05:26)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

Dobrowolnie poddał się karze po tym, jak usłyszał zarzut zaboru i kierowania koparką w stanie nietrzeźwości oraz mając aktywny zakaz kierowani pojazdami mechanicznymi. Teraz mężczyznę czeka kara pozbawienia wolności z zastosowaniem warunkowego zawieszenia, kara grzywny, ale to nie wszystko.
Policjanci z Komisariatu Policji w Suszu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzili postępowanie przeciwko 43 latkowi.


Z ustaleń śledczych wynikało, że do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił świadek, który oświadczył, iż na jednej z dróg w Suszu mężczyzna pracuje na koparce i prawdopodobnie znajduje się pod wpływem alkoholu.

W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że zgłaszający zauważył, jak należącą do niego koparką jedzie 43–latek.

Mężczyzna był zdziwiony, bo kluczyki miał przy sobie, a mieszkańcowi powiatu iławskiego nie zlecał żadnych prac. Pamiętał również, że kilka dni wcześniej 43-latek w pracy spożywał alkohol. Dlatego, kiedy zobaczył go na koparce, postanowił sprawdzić jego stan trzeźwości. Mężczyzna nie chciał się poddać badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, tylko oddalił się w nieznanym kierunku.

W trakcie poszukiwań okazało się, że 43–latek schował się w lesie, przykrywając się liśćmi. Funkcjonariusze przetransportowali go do komisariatu i poddali badaniu, które wskazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze ustalili również, że kierujący koparką miał także aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. 43–latek został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.

Mieszkaniec gminy Susz po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut, do którego się przyznał. Mężczyzna również dobrowolnie poddał się karze.


Teraz czeka go kara roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres trzech lat próby, grzywny w wysokości 3000 zł, zapłata świadczenia pieniężnego w kwocie 10000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej, nakaz powstrzymania się od nadużywania alkoholu oraz dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i opłata kosztów sądowych.


Policja przypomina


– Kierowanie pojazdem to wielka odpowiedzialność. Bądźmy czujni i zawsze reagujmy na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego – mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka iławskiej policji. – Od tego, czy zareagujemy może zależeć czyjeś zdrowie i życie.
Nawet anonimowa informacja pod numer telefonu 112 lub przekazana policjantom może przyczynić się do wyeliminowania z dróg niebezpiecznych kierowców – dodaje.

oprac. eka / KPP Iława

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5