44 tys. zł na renowację grobu z pomnikiem na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego

2022-11-24 08:54:00(ost. akt: 2022-11-23 20:22:12)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: materiały Urzędu Miasta

Pielęgnowanie patriotyzmu, krzewienie historii oraz dbałość o miejsca pamięci jest bardzo ważnym zadaniem każdego samorządu. Dlatego też korzystając z programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju", pozyskaliśmy środki z budżetu państwa na renowację grobu z pomnikiem upamiętniającym poległych w obronie Ojczyzny w roku 1939 r. - mówi burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Prace renowacyjne na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego już się rozpoczęły i obejmują one:


- oczyszczenie cokołu i pomnika z granitu oraz uzupełnienie spoin,
- nadbudowę orła z betonu koroną (zwieńczenie pomnika),
- uzupełnienie ubytków, oczyszczenie, zaimpregnowanie i pomalowanie betonowych elementów pomnika – rzeźb żołnierzy i orła
- odświeżenie napisów na grobie pamiątkowym i głazie granitowym przy grobie
- wykonanie i montaż płyty z nową inskrypcją wg wytycznych IPN
- remont ogrodzenia cmentarza od strony grobu.

Obecnie kończą się prace związane z renowacją samego pomnika. Prace prowadzone są przez firmę PPHU CZAPLIŃSKI Krzysztof Czapliński z siedzibą w Iławie. W najbliższych dniach planowana jest modernizacja ogrodzenia, którą wykona firma HORIZAR Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – mówi Aneta Michalak, Inspektor Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu iławskiego ratusza.

Realizacja całego zamierzenia, wykonana zostanie w całości za kwotę 44 122,56 zł , z czego dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniesie 32 298,00 zł co stanowi 80 % wartości wszystkich robót.Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obrazek w tresci

materiały Urzędu Miasta w Iławie

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5