Michał Młotek nominowany do ogólnopolskiego tytułu "Popularyzator nauki"

2022-11-23 12:47:21(ost. akt: 2022-11-23 13:18:29)
Michał Młotek (z prawej) z Dariuszem Paczkowskim podczas Historii Jednej Ulicy

Michał Młotek (z prawej) z Dariuszem Paczkowskim podczas Historii Jednej Ulicy

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Iławianin został finalistą wśród siedemnastu innych osób, instytucji, zespołów czy mediów. Michał Młotek nominowany jest w kategorii "Animator" m.in. za współtworzone spacery edukacyjne czy popularyzowanie historii Iławy w internecie.
Michał Młotek jest twórcą Internetowego Muzeum Iławy (jednego z pierwszych internetowych w Polsce, bo powstało w 2005 r.) oraz współtwórcą z Dariuszem Paczkowskim spacerów edukacyjnych przybliżających historię Iławy. Razem z nim w 2016 roku został odznaczony ministerialną odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W 2017 r. za Internetowe Muzeum Iławy został nagrodzony przez Generalnego Konserwatora Zabytków za najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie (II miejsce w kategorii "Wystawy i projekty multimedialne"). Za cykl spacerów "Historia jednej ulicy" Michał Młotek został nagrodzony przez Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie (I miejsce w kategorii "Aktywności plenerowe", wspólnie z Dariuszem Paczkowskim). Odznaczony został także srebrną odznaką "Za Opiekę nad Zabytkami" i odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Jest także autorem książek. Jego debiutem była książka “Tajemnice pogranicza”, napisał dwie powieści historyczne: “Noc patagonów” i “Zapiski Hansa Heinricha”. Jest autorem podcastu “Kronika zaginionego miasta” o powojennej historii Iławy oraz filmów dokumentalnych o wybranych epizodach z dziejów Warmii i Mazur.

Jest przewodniczącym rady miasta Iława. Pracuje w Inkubatorze Technologicznym Powiatowego Urzędu Pracy, którego jest wicedyrektorem.

- Zostałem nominowany za stworzenie i rozwijanie przestrzeni do mówienia o lokalnej historii z wykorzystaniem metod tradycyjnych, jak spotkania czy spacery, ale też nowych technologii, bo od lat prowadzę aktywną działalność choćby w mediach społecznościowych - mówi nam nominowany, dodając: - Bardzo się cieszę z bycia laureatem, to już jest dla mnie ogromne wyróżnienie, gdy stoję w jednym rzędzie z innymi laureatami, jak Paweł Grzesiowski, Wiktor Kotowski czy redakcja magazynu Mówią Wieki.

Rozstrzygnięcie konkursu na "Popularyzatora Nauki" odbędzie się 9 grudnia w Warszawie.

Jak czytamy na stronie naukawpolsce.pl, celem konkursu Popularyzator Nauki jest uhonorowanie osób, zespołów osób i podmiotów instytucjonalnych, które popularyzują naukę wśród Polaków, pomagają innym lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową. W konkursie oceniana jest działalność popularyzatorska skierowana do osób, które nie są związane zawodowo z popularyzowanym obszarem wiedzy.

Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest to no najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.

Wśród laureatów konkursu są m.in. filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet "Crazy Nauka", twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Edyta Kocyła-Pawłowska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5